2 Analist: Altın’da Bu Düzeylere ve Gelişmelere Odaklanın!

0

Dolar endeksi, sabah saatlerinde düşüş gösterdi. Avustralya’nın merkez bankası, tahvil alımını azaltacağını duyurdu ve nakit oranını yüzde 0.1’lik rekor düşük seviyede bıraktı. Bu sırada 1.810 dolar seviyelerine yükselen altın için bir analist, değerli metalin yukarı yönlü potansiyelinin sınırlı olabileceğinden bahsetti. Bir başka analist ise altının son kazanımlarını koruyabileceğini vurguladı. İşte altına yönelik gelişmeler ve analizler…

Altın analisti: Haziran başındaki seviyelere geri dönmeyi beklemeyin

Altın Salı günü dolardaki düşüşün külçe talebini artırmasıyla üç haftanın en yüksek seviyesini gördü ve 1.800 dolarlık psikolojik seviyenin üzerine çıktı. Bu sırada yatırımcılar, para politikasına açıklık getirmesi amacıyla ABD Merkez Bankası’nın Haziran ayı toplantısının tutanaklarını bekliyorlardı. 17 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşan altın, gün içinde, 1.813 dolara kadar çıktı. Peki, bu yükselişi ne tetikledi?

DailyFX stratejisti Margaret Yang, “Altın fiyatlarını artıran şey, esas olarak zayıflayan bir ABD doları. Altın, Haziran FOMC toplantısından sonra yoğun bir şekilde satıldı ve şimdi beklentiler fiyatlandığı için alıcılar piyasaya geri döndü. Bununla birlikte, para politikalarındaki küresel ‘sert’ dönüş ele alındığında altının yukarı yönlü potansiyeli sınırlı olabilir. Fiyatların yakın zamanda Haziran başı seviyelerine geri döneceğini düşünmeyin,” ifadelerini kullandı.

Avtar Sandu: Kazanımlar korunabilir, ama…

Uzmanlara göre dolar yüzde 0,2 zayıflayarak geçen hafta görülen son üç ayın en yüksek seviyesinden uzaklaştı ve altını diğer döviz sahipleri için daha ucuz hale getirdi. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere geçen ay gerçekleşen ABD Merkez Bankası toplantısının 2023’te faiz artırımlarına başlanacağının sinyalini verdiği düşünülmüştü ve bu durum, altın fiyatlarını 1.800 dolar seviyesinin altına göndermişti. Bu haftanın odak noktası ise bu toplantıya dair tutanakların açıklanacağı Çarşamba günü oldu.

Phillip Futures kıdemli emtia yöneticisi Avtar Sandu, “Altın fiyatları son zamanlardaki kazanımlarını koruyabilir ancak 1.800 dolar direncinin üzerinde kalınması, Fed’in toplantısının tutanakları açıklanana kadar trader’ların radarında olmayabilir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.