210 YouTube kanalı kapatıldı

0

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi‘nde suçluların Çin’e iade edilmesi için bir yasa tasarısı çıkarılmak isteniyor. Bunun sonrasında ise protestolar başladı. Konuyla ilgili YouTube cephesinden de bir hamle geldi. Kışkırtıcı yayınlar yapan 200’den fazla YouTube kanalı kapatıldı.

Google, 210 YouTube kanalı ile ilgili açıklama yaptı

YouTube yakın zamanda yaptığı açıklamayla, Hong Kong protestolarıyla ilgili yayın yapan 210 kanalı kapattığını açıkladı. Daha önce de Facebook ve Twitter cephesinden benzer bir hamle gelmişti. Konuyla ilgili Twitter da 936 hesabı kapattı. Ayrıca 200 bine yakın hesabı da askıya aldı. Aynı şekilde Facebook da 3 grubu, 5 hesabı ve 7 sayfayı kapattı.

İki şirket de gösterileri, tehlikeli ve aşırılık yanlısı göstermesi nedeniyle hesapları kapattığını açıkladı. YouTube’un sahibi olan Google de Twitter ve Facebook’u destekleyen açıklamalarda bulundu.

Google’ın güvenlik ekibinden Shane Huntley, bu hesapların kökenini araştırırken, gizlenmek için VPN gibi yöntemler kullandığına dikkat çekti. Şirket, söz konusu kanalların abone sayısı ve izlenme sayısı ilgili ise açıklama yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang’a da konuyla ilgili mikrofon uzatıldı. Ancak, Shuang bu durumun farkında olmadıklarını belirtti.

Hong Kong haftalarca süren kitlesel gösteriler arasında büyük bir siyasi krizle de karşı karşıya. Protestocular daha önceki eylemler sırasında sırasında polis şiddeti iddiasıyla ilgili soruşturma talep ediyor.

Ne isteniyor?

Hong Kong’da hüküm giymiş kişilerin hem Çin’e hem Tayvan’a hem de  Makao Özel İdare Bölgesi‘ne iadesini kolaylaştıran yasa, nisan ayında parlamentoya sunuldu. Hong Kong’daki bazı vatandaşlar ise bu durumun Çin’in keyfi gözaltılar yapmaya başlayabileceğini ve adil olmayan yargı süreçlerinin yaşanacağını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.