5 Analistten Altın İddiaları: Bu Düzeyleri Bekliyoruz!

0

Altın fiyatları Salı günü, ABD Merkez Bankası’nın toplantısı öncesi belirli bir aralıkta hareket etti. Ons altın gün içinde 1.860-1.869 dolar seviyelerinden işlem görürken gram altın güne hızlı bir başlangıç yapıp 508 liradan 514 lira seviyelerine kadar çıktı. Durum böyleyken, 5 uzman isimden altın tahminleri geldi. İşte detaylar…

CMC Markets analistinden altın tahminleri: Yatırımcıların iştahı yok

On yıldan daha kısa bir süre içerisinde Fed, krizden yıpranmış bir ekonomiyi yumuşatmaya yardımcı olan devasa bir varlık satın alma programının nasıl ve ne zaman sona erdirileceği konusunda zorlu bir tartışma başlatmaya hazırlanıyor. Ayrıca, ekonomik toparlanma hakkında daha fazla ipucu sağlayabileceği düşüncesiyle yatırımcıların ve analistlerin radarında ABD’den gelecek olan aylık perakende satış verileri bulunuyor.

CMC Markets UK’in baş piyasa analisti Michael Hewson, “Yatırımcıların şu anda altını şu ya da bu yöne çekebilecek bir iştahı yok, temkinli davranıyorlar,” diyor. Ayrıca toplantıya işaret ederek “Ekonomik toparlanmanın bu aşamasında, bu miktarda teşvik gerekli değil. Bu yüzden son iki ila üç gündür altın fiyatlarında biraz zayıflık görüyoruz. Durumlar toplantı sonrasında çok daha net bir hale gelecek,” diyor.

Analistler, ABD’de ÜFE ve TÜFE verilerine odaklanıyor

Öte yandan FXTM analisti Lukman Otunuga, “Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) odaklanılacak… ÜFE genellikle enflasyon için öncü bir gösterge olarak hizmet ediyor ve önümüzdeki zamanlarda daha fazla enflasyonist baskı beklenip beklenmeyeceği konusunda ipuçları sağlayabilir,” ifadelerini kullanıyor.

Uzmanlara göre ABD tüketici fiyatlarında bir artış olduğunu gösteren son veriler, enflasyona karşı bir korunma olarak görüldüğü için altına fayda sağladı. Phillip Futures kıdemli emtia yöneticisi Avtar Sandu, “Son zamanlardaki işgücü piyasasındaki gelişmeler ve yüksek enflasyon rakamları, Fed’in faiz oranlarını düşürecek olma riskini artırıyor” dedi.

Analistler, düşüş eğilimine yönelik tahminlerde bulunuyor

DailyFX stratejisti Margaret Yang ise “Fed’in ters repo olanağına yönelik artan bir talep var gibi görünüyor, bu da piyasadaki likidite koşullarının yeterli olduğunu gösteriyor,” ifadelerini kullanıyor. Yang’e göre bu, piyasanın muhtemelen Fed’in varlık alımının kademeli olarak küçültülmesine dayanmaya hazır olduğu anlamına geliyor. Yang, “Teknik olarak altın, önemli bir destek seviyesini kırdı ve düşüş eğilimine giriyor gibi görünüyor,” diye de ekledi.

Son olarak Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre spot altın desteği ons başına 1.842 doları tekrar test edebilir. Bu seviyenin altına doğru bir kırılma yaşanması da 1.825 dolara kadar düşüş yaşanmasına sebep olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.