ABD Lideri Trump, Apple’a yeşil ışık yaktı

0

Geçtiğimiz temmuz ayında Apple’ın yeniden dizayn ettiği Mac Pro modellerinin herhangi bir vergi muafiyeti vasıtasıyla avantaj kazanamayacağını belirten Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hesabı, ticaretin gerçekleri ile uyuşmadı. ABD Ticaret Temsilciliği, Apple’a beklenen haberi verdi.

Donald Trump Apple Mac Pro ürünlerine muafiyet tanıdı

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, Apple’ın teklif ettiği yüzde 15’lik muafiyet teklifinin değerlendirildiği belirtildi. İlgili değerlendirme sonucunda bir karara varan yetkililer, Apple’a yüzde 10’luk bir muafiyet uygulamayı uygun gördü.

Mac Pro üretiminde kullanılacak olan bileşenlere uygulanan vergi muafiyetinin dışında diğer ürünlere de herhangi bir tarife uygulanacak mı belli değil. Bunun dışında Mac Pro üretimini devam ettirmek isteyen Tim Cook, ayrıca, ek kapasite konusunda da yatırım yapmak istiyor.

Çin sınırları içerisinde parça üretimini sürdürmeyi amaçlayan Apple için maliyetler hızla artıyor. Bu bağlamda henüz netlik kazanmayan diğer ek tarifelerin fiyatları nasıl etkileyeceği henüz kesinleşmiş değil.

Bilgisayar üreticilerini de zorlayan bu tarifeler, devre kartı ile grafik kartı satışlarından gelir elden eden şirketleri de zorluyor. Tim Cook ile ekibi, hem bu döngüden hem de Donald Trump’ın vergi politikalarından ötürü tedbirli davranıyor.

15 Aralık 2019 Apple için oldukça kritik bir tarih. Zira bu tarihte ABD yönetimi, ek vergilere devam edip etmeyeceğini kararlaştıracak. Sizce Apple ürünlerinin fiyatları nasıl ve neden etkilenecek?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.