ABD’den geri adım: Huawei yasağı ertelendi!

0

Teknoloji dünyasının son iki gündür sadece Huawei’yi konuştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zira, başta Android‘in geliştiricisi Google olmak üzere birçok şirketin Huawei ile ilişkilerini askıya alması adeta şok etkisi yarattı.

Google ve Huawei’den gelen açıklamalarda piyasadaki telefonlarda Google Play Store ve diğer servislerin sorunsuz çalışmaya devam edeceği belirtilirken, Huawei’nin önümüzdeki dönemde ne yapacağı oldukça merak ediliyordu.

Huawei yasağı 90 gün boyunca ertelendi!

ABD Ticaret Bakanlığı, sürpriz bir karara imza atarak Huawei yasağı için 90 gün erteleme kararı aldı. Yani, Huawei üç ay boyunca mevcut telefonlarına güncelleme sağlamak için Google ile çalışmaya devam edebilecek.

Tabi, Huawei’nin adı kara listedeki yerini koruduğu için Intel gibi diğer firmalar ile alışveriş yapabilmesi için ABD hükumetinden izin alınması gerekiyor. Bu üç aylık zaman diliminde en çok merak edilen konulardan birisi de, Android Q.

Huawei, Ticaret Bakanlığı’nın erteleme kararı sona erene kadar akıllı telefonları için Android Q sertifikalarını almayı başarırsa, cihazlar Google’ın yeni işletim sistemi sürümüne sorunsuz bir şekilde güncellenebilir.

Söz konusu piyasaya sürülecek yeni telefonlar olduğunda ise Huawei’nin eli kolu bağlı. Google’dan onay almadan Android işletim sisteminin Play Store gibi servislerini kullanması mümkün değil.

Bugün tanıtımı gerçekleştirilecek olan Honor 20 ve Honor 20 Pro modelleri onaylandığı için güvende. Buna ek olarak katlanabilir telefon Huawei Mate X‘in de daha önce onay aldığı belirtiliyor. İlerleyen dönemde yapılacak ticari müzakereler Huawei’nin durumunu belirleyecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.