ABD’li Senatör Dogecoin ve Kripto Paraları Maksat Aldı!

0

Potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin geliştirilmesine ilişkin bir toplantı sırasında ABD’li Senatör Elizabeth Warren dolandırıcılığı, fidye yazılımı saldırılarını kolaylaştırma ve çevre kirliliğine yol açmadaki rolleri nedeniyle Dogecoin ve kripto para birimlerini eleştirdi. Warren, kripto para birimlerini “bir şeyler alıp satmak için berbat bir yol”, “berbat bir yatırım” ve “yasa dışı faaliyet cenneti” olması nedeniyle “gerçek para birimine dördüncü sırada bir alternatif” dedi.

Senatör, Dogecoin ve kripto para birimlerini eleştirdi

Warren, eleştirilerin Bitcoin veya Dogecoin ile sınırlı olmadığını belirtti ve kripto para birimlerinin son derece değişken olduğuna dikkat çekti. Bu durumun da kriptoların bir değişim aracı olarak kullanımını zorlaştırdığından bahseden Warren, kripto para kullanımının mağdurlar için yasal başvuru hakkı sağlayamadığına da dikkat çekti. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak da bildirdiğimiz üzere Colonial Pipeline’a yapılan Bitcoin fidye saldırısını örnek olarak gösteren Warren, “Hack saldırısı sonucu kripto para birimleriyle fidye ödenmesi, daha fazla hacker’ın siber saldırı gerçekleşmesi için adeta bir reklam oluyor,” dedi.

Warren, yukarıdaki yorumlarını “kripto alanının vadettiği şeyler ve gerçekte nasıl kullanıldıkları” hakkındaki geniş bir konu kapsamında gerçekleştirdi. Senatör, “Kriptonun vaatleri gerçekleşmedi,” ifadelerini kullandı. Warren ayrıca Columbia Hukuk profesörü Lev Menand’a stablecoin’lerin, bir merkez bankası tarafından kontrol edilen dijital para birimine güvenilir bir alternatif olup olmayacağını sordu. Profesör, kullanıcılar ve genel finans sistemi için tehlikeli olduklarına dikkat çekerek “kesinlikle hayır” dedi.

Warren, çevresel endişelere de değindi

Warren ayrıca kripto para birimlerine yönelik en yaygın eleştirilerden biri haline gelen enerji kullanımından da bahsetti. Çoğu fosil yakıtlara dayanan elektrik şebekelerinden gelen enerjinin kullanımıyla BTC’nin enerji tüketimine teşvik ettiğini vurguluyor. Yine de Warren, ABD hükümeti tarafından desteklenen ve düzenlemeye tabi olan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olasılığına açık olduğunu belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.