Akıllı Yatırımcılar, Bitcoin ve Altcoin’lerde Bu Stratejiyle Kazanıyor!

0

Kripto piyasası tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşmüş olabilir. Ancak analistlere göre, dolar maliyeti ortalaması hala uzun vadeli karlar elde etmenin en iyi yolu gibi görünüyor. 19 Nisan’da Bitcoin (BTC)’in satılmasından bu yana hareketli piyasa, kripto alanını yönlendirdi. Bunun gibi dalgalı piyasalar, özellikle de sürekli dip için yapılan çağrılar, daha düşük seviyelerle karşılandığında, tecrübeli yatırımcıların ve analistlerin bile sabrını ve metanetini test edebilir.

Düşük işlem hacmi ve sert fiyat hareketleri, balinalara mükemmel bir fırsat sağlasa da özellikle milyonlarca dolarlık fonların harekete geçmeye başlamasıyla, ortalama yatırımcıya hiç şans tanımamaktadır. Veriler, günlük ticaret ve piyasa dibini zamanlamaya çalışmak yerine, dolar maliyeti ortalamasının (DCA) hem geleneksel hem de kripto piyasasında uzun vadeli karlar oluşturmak isteyen bireysel yatırımcılar için en iyi yöntem olduğunu gösteriyor.

Analistler: Bitcoin için dolar maliyet ortalaması stratejisini uygulamak mantıklı

Coin Metrics yaptığı açıklamada, Aralık 2017 zirvesinden başlayarak Bitcoin (BTC)’e ortalama dolar maliyeti ile yatırım yapan yatırımcıların üç yıl sonra hala kârda olduğuna dikkat çekti. Coin Metrics konuyla ilgili şu tweeti attı: ”Bitcoin hala ATH’lerin %30 altında işlem görmesine rağmen, Aralık 2017’den piyasanın zirvesinden ortalama dolar maliyeti, yıllık %61.8 veya %20.1 getiri sağlayacaktı. Benzer şekilde, Ethereum, (hala zirvesinden %71 aşağıda), Ocak 2018’den ortalama dolar maliyeti yıllık %87,6 veya %27,9 getiri sağlayacaktı.”

Dolar maliyeti ortalamasından elde edilen pozitif BTC getirilerini gösteren grafik – Kaynak: Coin Metrics

Grafik 2017 ve 2020 aralığı olarak eski bir zamana ait verileri gösterse de uzun vadede portföy değerinde genel bir artışa yol açtığı net bir şekilde görünmektedir. Şu anda BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64,863 dolardan neredeyse %47’den fazla oranda düşüş yaşamış durumda. Bu düşüşle beraber Bitcoin, kripto para piyasasına karışık sinyaller göndermeye devam etmektedir. Tam bu süreçte analistlere göre, dolar maliyet ortalaması stratejisini uygulamak mantıklı bir hareket olabilir. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

Bitcoin (BTC)’e yatırım yapmak için “dipten satın almaktan” daha fazlası var!

2017-2018’den Haziran 2021’in sonuna kadar birden fazla kripto para biriminde dolar-maliyet ortalamasının sonuçlarına bir göz atalım. Her analizin başlangıç ​​noktası için tokenin 2017-2018 boğa piyasasının tüm zamanların en yüksek değerine ulaştığı günü baz alıyoruz ve o noktadan itibaren haftalık 10 dolarlık yatırımlar uygulandığını farz ediyoruz. CoinMarketCap verilerine göre, döngü sırasında Bitcoin için zirve, Bitcoin (BTC)’in 19.497 dolar karşılığında işlem gördüğü 15 Aralık 2017’de geldi.

Zaman içinde ortalama Bitcoin dolar maliyeti portföyü – Kaynak: CostAVG.com

CostAVG.com tarafından sağlanan dolar maliyeti ortalaması tahmin aracını kullanarak, 15 Aralık 2017’den 30 Haziran 2021’e kadar Bitcoin (BTC)’e günlük olarak 10 dolar yatırılmış olsaydınız, toplam 1.850 dolar tutarındaki yatırımın değeri %306 artarak 7.519 dolar olacaktı. Geleneksel yatırım dünyasında geçimini sağlayan çoğu fon yöneticisinin veya yatırımcının görüşü sorulacak olursa, portföy değerinde dört yıllık bir süre içinde %306’lık bir artış muhteşem bir getiri oranıdır.

Analistler: Ethereum Bitcoin’e kıyasla büyük bir getiri sağlıyor!

Merkezi olmayan finansın (DeFi) ve değiştirilemez tokenlerin (NFT) yükselişi, Ethereum akıllı sözleşme Blokchain’inin kullanımını katlanarak artırdığı ve ETH talebini artırdığı için Ether (ETH) fiyatı 2020’nin sonundan 2021’in başına kadar fırladı. Artan talep, Ether’in fiyatını 12 Mayıs 2021’de 4.363 dolara fırlattı, ancak fiyatı o zamandan bu zamana yaklaşık %50 düşerek 2.200 doların altında işlem gördü. 2017 boğa piyasası sırasında, ETH fiyatı 12 Ocak 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.396 dolara ulaştı.

Zaman içinde ortalama Ether dolar maliyeti portföyü – Kaynak: CostAVG.com

Dolar maliyeti ortalaması stratejisini kullanan ve zirveden başlayarak ayda 10 dolar yatırım yapan yatırımcılar, Ether’in mevcut fiyatıyla toplam 1.810 dolarlık yatırımlarını 15.507 dolar yapabilirdi. Bu, %757’lik bir artışı temsil etmektedir ve bu artış, kripto piyasasında mükemmel bir oran. Bununla ilgili olarak Ethereum 2.0, 6 milyon stake edilmiş ETH ile dönüm noktasına yaklaşıyor. Göreceğiniz üzere Ether için kazanç yüzdesi, Bitcoin için olacağının iki katından fazladır ve bu, Ethereum’un son birkaç yılda daha iyi bir yatırım olduğunu savunanlara bir miktar güven veriyor.

Daha küçük sermayeli altcoin projeleri de dolar maliyeti ortalaması stratejisinden yararlanıyor

Dolar maliyeti ortalaması stratejisini küçük sermayeli altcoin’lere uygulamanın faydasını göstermek için, 2021’in çıkış yapan yıldızlarından biri olan THETA’nın hızlı bir analizini yapalım. THETA, Aralık 2020’de parabolik bir fiyat artışına başladı ve fiyatı 1 Ocak 2021’e kadar yaklaşık 0,80 dolardan 2,40 dolara yükseldi. Ardından, 15 Nisan’da tüm zamanların en yüksek seviyesi 14,28 dolara fırladı.

Zaman içindeki ortalama THETA dolar maliyeti portföyü – Kaynak: Blockchaincenter.net

Günlük 10 dolarlık bir yatırımla çeşitli tokenların ortalama dolar maliyeti için veri sunan Blockchaincenter.net’e göre, bir yatırımcı 1 Ocak 2018’de THETA’ya yatırım yapmaya başlasaydı, 12.480 dolarlık kümülatif yatırım şimdi %5.000 artışla 638.000 dolardan daha fazla bir değere sahip olurdu. Bu süre zarfında tüm altcoin’lerin THETA kadar iyi performans gösterdiğini söyleyemesek de analistlere göre THETA, daha küçük sermayeli bir projeye istikrarlı bir şekilde yatırım yapmanın sabırlı yatırımcıları nasıl ödüllendirebileceğinin güzel bir örneğidir.

Bu stratejinin Bitcoin ve altcoin’lere faydası

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, dolar-maliyet ortalamasının sağladığı en büyük avantaj, yatırım sürecindeki duyguları ortadan kaldırmasıdır. Yatırımcının başka şeylere odaklanmasına izin verir, yani sürekli ekran başında beklemenize gerek yoktur çünkü günlük yatırımcılar, ekranların arkasında saatler geçirir ve genellikle kazançtan daha fazla kayıp alır.

Bu, aynı zamanda piyasanın tepe ve dip noktalarını arama ihtiyacını ortadan kaldırır ve yatırımcıların çeşitli varlıklara ölçülü ve tutarlı bir şekilde yatırım yapabilmelerini sağlar. Hiçbir teknik mükemmel değildir ve her kripto projesinde önemli kazanımlar elde edemez ve hatta bir sonraki boğa piyasası döngüsüne kadar hayatta kalamaz. Ancak analistlere göre, dolar maliyeti ortalaması, hem amatör hem de uzman yatırımcılar için tutarlı sonuçlar sağlayan bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.