Altın Fiyatında Analistler Yeni Amaçları Belirledi – İşte Detaylar

0

Altın fiyatı bu haftayı yaklaşık son günün en düşük seviyesiyle kapattı. Şimdi herkes yönün nereye olacağını merak ediyor. Yönün nereye olacağını ise iki ünlü analist yorumluyor.

Edward Moya: Altın fiyatının gidecek yolu var

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya bu haftaki düşüşü yorumlayarak Altın fiyatının dah gidecek yolu olduğunu düşünüyor. Bu aşamada 1.870 Dolar ve 1.900 Dolar arasında bir fiyat aralığına yerleşeceğini düşünen Moya. bu aşamadan sonra 2.000 Dolar seviyesine doğru bir gidişatın olduğunu vurguluyor.

Altın vadeli işlemlerine bakıldığında, ABD dolarındaki güçlenmenin değerli metale yönelik yatırım talebini körelttiği görülüyor. Bu nedenle Altın fiyatı Cuma günü seansını kayıplarla kapattı. Bu kayıplarla birlikte sarı metalin fiyatı 1.879 Dolar seviyesine yerleşti. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak fiyatlara baktığımızda hafta boyunca sarı metal fiyatının yaklaşık %0.7 değer kaybı yaşadığını görüyoruz.

Yüzde 5 enflasyon sarı metal için ne anlam ifade ediyor?

Dün açıklanan en son tüketici fiyat endeksi verileri, yıllıklandırılmış enflasyon oranının şu anda %5 olduğunu gösteriyor. Bu konuyu sarı metal fiyatı için yorumlayan analist Gary S.Wagner enflasyon seviyesinin 2008’deki bankacılık krizinin ardından yaşanan durgunluktan bu yana görülen en yüksek enflasyon seviyesi olduğunu ifade ediyor. Wagner bu noktada tüm verileri analiz ettiğini belirterek çıkan sonucun yüksek enflasyonun büyük ölçüde ekonominin yeniden açılması ve arz kıtlığı ile açıklandığını belirtiyor. Enflasyonun pandeminin doğrudan etkilerinin azalması ve arzın talebi karşılamaya ayarlanması nedeniyle geçici olması son derece muhtemel diyen Wagner piyasa katılımcılarının büyük çoğunluğunun da böyle düşündüğünü belirtiyor.

Teknik çalışmalara da değinen Wagner, altın fiyatlarına yönelik büyük desteğin, 200 günlük hareketli ortalama ve 1844 Dolar seviyesinde olduğunu belirtiyor. Wagner ayrıca direncin 1900 ila 1905 dolar arasında başladığını ve ana direnç noktasının 1.920 dolarda olduğunu belirtiyor.  Son olarak Wagner  1.692 dolardan mevcut 1.879 dolara yükselen rallinin, 31 Mart’tan bu yana 184 dolarlık net bir kazanca işaret ettiğini belirtiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.