AMD Ryzen 9 3950X, PassMark Değerlendirmelerinde Yeni Performans Hükümdarı Oldu!

0

      Ürettiği ekipmanlarla, Intel ile sürekli mücadele içerisinde olan AMD, yeni ve yüksek performansa sahip işlemciler üretmeye devam ediyor. Piyasaya sürülmeden önce PassMark CPU tarafından değerlendirilen AMD Ryzen 3950x, çok şaşırtacak sonuçları ortaya çıkardı. 25 Kasım’da piyasaya sürülecek olan Ryzen 3950x, özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Bünyesinde barındırdığı 16 çekirdek ve AM4 soketinde bulundurduğu 32 iş parçacığıyla, ana akımı yüksek seviyede değiştirebilecek bir donanıma sahip.

      Piyasaya sürülmeden önce değerlendirmesini gerçekleştiren PassMark, AMD Ryzen 9 3950X işlemcisine 34.009 puan verdi. Bu puan aynı zamanda şu ana kadar değerlendirilmesi yapılan tüm Intel HEDT markasının puanlarından yüksek. Aynı zamanda AMD’nin en son geliştirdiği amiral gemi yongası olan Xeon W-3175X’ten de daha iyi bir puan aldı. Bilindiği üzere Xeon W-3175X, 28 çekirdeği ve 56 iş parçacığını bünyesinde barındıran bir yonga ve PassMark testlerinden 33.538 puan almıştı. Bu son değerlendirmenin ardından AMD Ryzen 9 3950X, bu değerlendirme puanının üzerine çıkmayı başardı.

   Yukarıda ki tabloda PassMark’ın şu ana kadar gerçekleştirdiği işlemci değerlendirmelerini gösteriyor. Tablonun zirvesine baktığımızda geçtiğimiz aylarda tanıttığı işlemcileri yer alıyor. Ağustos ayında tanıttığı AMD EPYC 7742 ve AMD EPYC 77002P işlemcileri, PassMark tarafından çok yüksek puanlar elde etmiş durumdular. Ancak fiyatlarıyla da cepleri yakacak işlemciler kategorisine de zirveden girmiş durumdular. Üçüncü sırada ise AMD’nin son çıkartacağı AMD Ryzen 9 3950X işlemcisi yer alıyor. İlk iki sıradaki işlemcilere nazaran daha az değerlendirme puanına sahip olsa da yine beklentilerin üzerine çıktı.

AMD Ryzen 9 3950X’in Özellikleri

      AMD Ryzen 9 3950X işlemcisinin özelliklerine göz atmak gerekirse, 7 nm Zen 2 çekirdek mimarisini kullanıyor. İşlemci ise yukarıda da belirttiğimiz gibi bünyesinde 16 çekirdek ve 32 iş parçacığını barındırıyor ve bunları tamamen kullanabilecek. AMD’nin bu işlemcisinde kullandığı çekirdek konfigürasyonu daha önceden hiçbir AM4 ana akım platformlarında kullanılmamıştı. 

      Bu canavarın saat hızlarını değerlendirecek olursak, 3,5 GHz baz frekansında çalışacağı görülüyor ve bu hızın çeşitli zamanlarda 4,7 GHz’e çıkabileceği belirtiliyor.  Ön belleği ise daha önceki Ryzen 9 serilerindeki gibi 72 MB’lık bir ön belleğe barındıracak. AMD, bu işlemcisinde de diğer ürettiği işlemcilerde olduğu gibi overlock konusunda değişikliliğe gitmemiş. Yani AMD, Ryzen 9 3950X modelinde de lehimlenmiş tasarım kullanacak. İşlemcinin en dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de sıvı soğutucuyla destekleneceği. Yani bu sayede işlemci daha yüksek performans sergileyebilecek.

AMD Ryzen 9 3950X’in Oyunlardaki Değerlendirmeleri :,

   Son olarak AMD Ryzen 9 3950X’in yüksek performans isteyen oyunlar üzerinde yapılan değerlendirmeler’de yayınlandı. Battlefield 5, Borderlands, Formula 1, Tom Clancy’s The Division ve Shadow of the Tomb Raider gibi oyunlarda yapılan değerlendirme genel olarak orta sıralarda yer aldı. Değerlendirmelerde zirvedeki işlemcilere bakıldığında, Intel’in son geliştirdiği i9 işlemcilerin yer aldığı görülüyor.

     Ryzen 9 3950X’in zirveye en çok yaklaştığı oyunlara bakarsak, Formula 1 ve Borderlands oyunları yer alıyor. 

Battlefield 5

Formula 1

Borderlands 3

Tom Clancy’s The Division

Shadow of the Tomb Raider

    Intel ve AMD arasındaki bu rekabet, daha uzun yıllar boyunca devam edeceğe benziyor. Ancak bu rekabet her iki şirketin de daha iyi ürünler ortaya çıkarmasına neden oluyor. Bakalım önümüzdeki günlerde Intel cephesinden herhangi bir hamle gelecek mi hep beraber göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.