Analist: Altın İçin Haftaya Bu Düzeylere ve Gelişmelere Dikkat!

0
  • Altın fiyatları haftanın son üç gününü pozitif bölgede kapattı.
  • 1.790 dolarda bulunan kısa vadeli kilit direnç bozulmadan kaldı.
  • FOMC, Haziran ayı toplantı tutanaklarını Çarşamba günü yayınlayacak.

Geçen hafta konsolidasyon aşamasının ardından altın Pazartesi günü nispeten sakin kaldı, ancak Salı günü yeniden düşüş baskısı altına girdi. XAU/USD paritesi, Nisan ortasından bu yana en düşük seviyesi olan 1.750 dolara düştükten sonra, belirleyici bir toparlanma gerçekleştirmeyi başardı ve iki günlük bir sürede yaklaşık %1 kazandı. 

Altın’ın gücünün arkasındaki temel itici güçlerin olmaması, toparlanmanın büyük olasılıkla çeyrek sonu akışları tarafından tetiklendiğini gösterse de USD‘nin geniş çaplı zayıflığı değerli metalin Cuma günü toparlanmasını sürdürmesine izin verdi. Bununla birlikte, altın haftayı 1.780 doların biraz üzerinde değişiklikle kapattı.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Haftanın ilk yarısında üst düzey makroekonomik verilerin açıklanmaması nedeniyle, şahin FED yorumları doların ana rakiplerine karşı dirençli kalmasına yardımcı oldu.  Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun önemli ölçüde ilerleme kaydettiğini savundu ve aynı ilerlemeyi istihdamda gördükleri anda azalmaya başlayabileceklerini de sözlerine ekledi. 

Federal Rezerv Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, FED’in enflasyon baskılarının geçici olması konusunda yanılıyor olabileceğini belirtti. Ayrıca Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, varlık alımlarını yıl sonundan önce azaltmaya başlamayı tercih edeceğini yineledi. Benzer bir notta Philadelphia FED Başkanı Harker, Wall Street Journal’a, FED’in bu yıl içinde tahvil alımını geri çekmeye başlamasından yana olduğunu söyledi. 

Çarşamba günü, Otomatik Veri İşleme (ADP) Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan aylık veriler, ABD’de özel sektör istihdamının Haziran ayında 600.000’lik piyasa beklentisini aşarak 692.000 arttığını ortaya koydu. Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) Perşembe günü yaptığı açıklamada, İmalat PMI’sının Haziran ayında 61.2’den 60.6’ya hafifçe düştüğünü duyurdu. 

Bu veriler altın’ın kısa vadede yükselmesine yardımcı oldu

Ancak, PMI raporunun Ödenen Fiyatlar Endeksi bileşeni, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 92.1’e ulaştı ve yatırımcılara temel fiyat baskılarının artmaya devam ettiğini hatırlattı. Ek olarak, 26 Haziran’da sona eren haftanın İlk İşsizlik Başvuruları, 364.000 ile koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Bu verilerin ardından, USD’nin altı ana para birimi sepeti karşısındaki performansını izleyen ABD Dolar Endeksi, yaklaşık üç ayın en güçlü seviyesine yükseldi.

Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Cuma günü, ABD’de Tarım Dışı İstihdamın Haziran ayında 850.000 artarak analistlerin 700.000 tahminini aştığını bildirdi. Olumsuz bir kayda göre, İşsizlik Oranı %5,9’a yükselirken, İşgücüne Katılım Oranı değişmeden %61,6’da kaldı. USD, istihdam raporunun ardından gücünü korumakta zorlandı ve XAU/USD’nin mütevazı günlük kazançlarına yardımcı oldu.

Gelecek hafta altın fiyatlarını hangi gelişmeler etkileyecek?

Popüler analist Eren Şengezer’e göre, Pazartesi günü USD’nin piyasa değerlemesini etkileyebilecek herhangi bir veri yayınlanmayacak ve XAU/USD‘nin hafta başında teknik seviyeler arasında dalgalanması muhtemel.  Salı günü, yeni bir ivme için ISM Services PMI verilerine bakılacak. 62.3’lük piyasa konsensüsünden büyük bir sapma olmadıkça, analiste göre yatırımcıların manşet rakamı görmezden gelmesi muhtemel. Ödenen Fiyatlar Endeksi Eren Şengezer’e göre, bir kez daha izlenmesi gereken kilit rakam olacak. 

Beklenenden daha güçlü bir baskı Eren Şengezer’e göre, doların güç kazanmaya devam etmesine izin verebilir. Çarşamba günü Eren Şengezer’e göre, FOMC politika yapıcıların politika görünümünde şahin bir değişiklik yaptığı Haziran toplantısının tutanaklarını yayınlayacak. Bu yayın güvercin bir sürpriz sunmadığı sürece Eren Şengezer’e göre USD, sağlam duruşunu koruyabilir ve XAU/USD’nin toparlanmasını sınırlayabilir.

Altın fiyatları haftaya hangi seviyeleri görebilir? Analist açıklıyor

Altın Cuma günü 100 günlük SMA’nın üzerine yükseldi, ancak günü bu seviyenin üzerinde kapatamadı. Bu da Eren Şengezer’e göre, satıcıların bu kilit direnci savunmaya devam ettiğini gösteriyor. Günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 50’nin altında kalıyor ve Eren Şengezer’e göre, XAU/USD’nin yönünü tersine çevirecek kadar ivme kazanmadığı görüşünü doğruluyor.

Bununla birlikte Eren Şengezer’e göre, 1.790 doların (100 günlük SMA) üzerinde bir günlük kapanış, 1.815 dolar (20 günlük SMA) öncesinde 1.800 dolara (psikolojik seviye, Fibonacci Nisan-Haziran yükseliş trendinin %50 geri çekilmesi) doğru ek kazançlar için kapıyı açabilir. Flip tarafında Eren Şengezer’e göre, ilk destek 1.750 dolardan (29 Haziran’ın en düşük seviyesi) önce 1.770 dolarda (Fibonacci %61.8 geri çekilme) bulunuyor. 

Satıcıların fiyatı ikincisinin altına çekmesi durumunda Eren Şengezer’e göre, bir sonraki hedef 1.735 dolar (statik seviye) olarak belirlendi. Analistlere göre, altın fiyatında bir aylık görünüm, ortalama 1.810 dolarlık bir hedefle toparlanmaya işaret ediyor. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “6 Analist: Altın Fiyatları Haftaya Bu Seviyeleri Görebilir!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.