Android 10 kullanışlı bir özelliğe veda etti!

0

Apple’ın iOS 13‘ü tanıtırken duyurusunu gerçekleştirdiği bazı özellikler, şu anda test sürümlerinden kaldırılmış durumda. Bu özelliklerin akıbeti bilinmezliğini korurken benzer bir strateji, Google tarafından Android 10 sürümünde uygulandı.

Final sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlanan Android 10 şu anda Google Pixel serisi telefonlar ve Essential Phone‘a yüklenebiliyor. Diğer telefon üreticilerinin güncellemeyi kullanıcılarla ne zaman buluşturacağı bilinmezken, özellikle Pixel kullanıcıları için kullanışlı bazı özelliklere veda edildiği görüldü.

Android 10 artık parmak izi ile ekranı açık tutmuyor!

Bu özelliklerden birisi, parmak izi okuyucuya dokunarak ekranın uyanık kalmasını sağlamaktı. Herhangi bir makale okuyor veya ekranın açık kalmasını istiyorsanız, ekran yerine parmak izi okuyucuya ara ara dokunmak yeterliydi.

Samsung gibi üreticiler ön kamera ile yüzü takip ederek ekrana bakıldığı sürece açık kalmasını sağlayan çözümleri zaten yıllardır sunuyor. Ancak, Pixel kullanıcıları bu yöntem ile ekranın sürekli açık kalmasını sağlayabiliyordu.

Google yetkilerinden bazıları bu özelliğin geri geleceğini belirtiyor olsa da, henüz netlik kazanmış değil. Google’ın bu özelliği Android 10 sürümünden kaldırmasında, önümüzdeki ay tanıtacağı Pixel 4’ün büyük etkisi olabilir.

Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL modellerinde fiziksel parmak izi okuyucu olmayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.