Baskı Devam Ediyor: Altın Fiyatı Bu Gelişmelere Odaklandı

0

Bloomberg analistleri Ranjeetha Pakiam ve Eddie Spence bugün altın fiyatındaki gelişmeleri konu edindiler. Analistlerin yorumlarına bir bakalım.

Altın fiyatındaki düşüş sürüyor

Analistlere göre Altın, yatırımcıların bu haftaki Federal Rezerv politika yapıcılarından ekonomik teşviği geri çekmeye ne zaman başlayacaklarına dair ipuçları beklemeleriyle üst üste üçüncü düşüşüne yöneldi. Dolar yükseldi ve 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yükseldi. Bu durum analistlere göre altın fiyatının cazibesini azalttı. Şimdi Altın trader’larının dikkati, Çarşamba günü sona erecek olan iki günlük toplantının yanı sıra o günün ilerleyen saatlerinde Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalarda olacak.

Sarı metal fiyatı, yatırımcıların enflasyon baskılarını ve merkez bankalarının olası tepkilerini tartmasıyla bu ayın başlarında Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra geriledi. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlere göre, Fed yetkilileri daha hızlı büyüme ve enflasyon ortamında 2023’te faiz artışı öngörebilir, ancak tahvil alımlarını Ağustos veya Eylül’e kadar azaltmayacaklar.

Sarı metal baskı altında kalabilir

Altın fiyatının baskı altında kalabileceğini belirten IG Asia Pte stratejisti Yeap Jun Rong, yaklaşan toplantıda daha erken bir zaman çizelgesinin daralması için herhangi bir işaret, altın için aşağı yönlü baskıya dönüşebilir” vurgusu yapıyor.

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak sarı metal fiyatına baktığımızda %0.5 düşüşle 1.856.61 dolara gerilediğini görüyoruz. Bu seviye üst üste üçüncü düşüş anlamına geliyor. Düşüş 1 Mart’tan bu yana görülen en uzun düşüş olacak. Gümüş ve platin de düşerken paladyum yükseldi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise yüzde 0.1 yükseldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.