Bilim adamları uzay asansörü için muştuyu verdi!

0

Uzay asansörü çocukluğumuzdan bu yana konuşulan ve yapımına imkansız olarak bakılan çılgın bir proje. Ancak, bazı bilim adamlarına dünya ve ay arasında uzay asansörü inşa etmek imkansız değil.

Spaceline olarak adlandırılan bu projenin uzay yolculuğunun maliyetini önemli ölçüde düşüreceği belirtiliyor. Ayın yüzeyine bağlı dev asansör boşluğunun dünya’nın etrafındaki çekim kütlesi nedeniyle sallanacağı belirtiliyor.

Uzay asansörü henüz yapılamıyor olsa da, mümkün!

Roketler ile birlikte dünyadan ayrılan astronotlar, dünyanın yer çekimi ve atmosferik basıncından kurtulacakları bölgenin sonuna ulaştıklarında asansörün giriş kısmı ile karşılaşacak. Yörüngeye oturtulan bu giriş bölümünde güneş enerjisinden beslenen bir mekik yer alacak. Binalarda bulunan asansör sisteminden biraz farklı olsa da mantık benzer.

Projenin detayları Columbia Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından, ArXiv’de yayınlanan bir makalede paylaşıldı. Araştırmacılar asansör boşluğunun mevcut herhangi bir malzemeden yapılamayacağını, çünkü tamamlanmadan önce kırılacağını iddia ediyorlar.

Kullanılacak en iyi malzeme araştırmacıların iddia ettiği gibi karbon-nanotüpler olacaktır, ancak bunlar henüz ölçeklendirilemiyor. Araştırmacılar, dünyaya yakın yörüngedeki asansör boşluğu ile çarpışabilecek uzay enkazı riskini henüz ele almamışlar. Ancak asansör boşluğunu korumanın bir yolu olabileceğini iddia ediyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.