Bir Süpernova Kalıntısı Ortaya Çıkarıldı

0

İnsanlık olarak elimizdeki veri işleme gücü biz sıradan kullanıcılara muazzam büyüklükte gibi gelse de, büyük ölçekli çalışmalar için yeterince güçlü sistemlere henüz sahip değiliz. Neyse ki süper bilgisayarlar bu eksiklikleri kapatmak için olanca güçleriyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyorlar.

Pek çok ülke süper bilgisayar teknolojisine yatırım yapıyor. Bu ülkelerin en sonuncusu ise Avustralya. Ülkenin yeni süperbilgisayarı aktif hale geldikten çok kısa bir süre sonra nefes kesici bir görselle karşımıza çıkmayı ve adından söz ettirmeyi başardı.

Bir süpernovanın kalıntıları…

Avustralya’nın ASKAP adlı yeni nesil radyo teleskobu, muazzam büyüklükte veri topluyor. Bu verinin işlenmesi için de büyük bir işlem gücü gerekiyor. Bu işlem gücünü sağlayabilecek kaynak olarak ise süper bilgisayarlar gösteriliyor.

Pawsey Süperbilgisayar Araştırma Merkezi de bu noktada dahil oluyor. Setonix adlı yeni geliştirdikleri süper bilgisayar, bu verileri işleyerek daha ilk 24 saatlik çalışmasında bir süpernovanın kalıntılarına ait görkemli bir görsel ortaya çıkarmayı başardı.

Görselde yer alan kozmik cisim aslında G261.9+5.5 adı verilen bir süpernova kalıntısı. Bir milyon yıldan daha yaşlı olduğu düşünülen bu yapı gezegenimizden 10 ila 15 bin ışık yılı arası bir mesafede yer alıyor. Süpernova kalıntıları, yıldızların patlaması sonrası sonik dalgalar ve yıldızdan saçılan parçalar nedeniyle sıkışan malzemenin füzyona uğraması ısınması ile oluşuyor. Ayrıca manyetik alanlarda da bozulmalar yaratıyor. Bu süpernova kalıntısı da bu verilerin derlenmesi ile oluşturuldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.