Bitcoin 30 Bin Doları Kaybetme Riski Altında Mı?

0

Son birkaç haftadır milyarlarca dolarlık bir Bitcoin (BTC) yatırım fonuna bağlı potansiyel bir satışın kripto para biriminin spot fiyatını düşürüp düşürmeyeceği konusu, analistleri düşündürüyordu. Uzmanların dikkat çektiği argüman, kurumsal yatırımcıların BTC yatırımı yapmasına olanak sağlayan Grayscale Bitcoin Trust ürünü ile ilgili.

GBTC, Bitcoin (BTC)’in fiyatını nasıl etkileyecek? İşte analistlerin görüşleri

Yatırımcılar, Bitcoin veya dolar ile ödeme yaparak günlük özel plasmanlarla doğrudan Grayscale aracılığıyla GBTC hisseleri satın alırlar. Bununla birlikte yatırımcılar, GBTC hisselerini ancak ikincil piyasalarda altı aylık bir kilitlenme döneminin ardından diğer taraflara satabiliyor. Bu nedenle BTC’nin satış anındaki piyasa fiyatı, varlığın değerinin üzerine çıktığında bir prim ile tasfiye etmeyi beklerler. Grayscale primi, 24 Şubat 2021’den bu yana indirimli olarak işlem görüyor. Bu nedenle yatırımcılar, GBTC varlıklarını elden çıkarmaya karar verirlerse, zararda olacaklar.

JPMorgan’daki stratejistler de dahil olmak üzere bazı analistler, akredite yatırımcıların GBTC varlıklarının en azından bir kısmını Temmuz’daki kilit açma döneminden sonra satacağına inanıyor ve bu nedenle BTC piyasasında düşüş trendinin daha da ağırlaşacağını düşünüyor. JPMorgan’ın baş stratejisti Nikolas Panigirtzoglou, müşterilere yolladığı bir notta “Bu haftaki düzeltmeye rağmen, daha genel olarak BTC ve kripto piyasaları için olumsuz bakış açımızdan vazgeçmek istemiyoruz. Bu nedenle bazı gelişmelere rağmen, sinyallerimiz genel olarak düşüş eğiliminde,” ifadelerini kullandı.

BTC fiyatı GBTC’lerin kilidinin açıldığı tarihle ilişkili mi?

Panigirtzoglou, Aralık 2020’de yatırımcılar tarafından yaklaşık %40 primle alınan GBTC hisseleri olduğunu açıkladı. Aralık ayında, 2 milyar dolarlık, Ocak ayında ise 1.7 milyar dolarlık girişler görüldü. Bu, Temmuz ayı sonuna kadar yaklaşık 140.000 Bitcoin değerinde hissenin kilidinin açılacağı anlamına geliyor. Nisan ortasından Haziran ortasına kadar yaklaşık 139.000 Bitcoin piyasaya sürüldü, bu aynı zamanda BTC’nin 65.000 dolardan 28.800 dolara kadar düştüğü tarih ile aynı zamana denk geldi.

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de belirttiğimiz üzere Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu Lyn Alden, Bitcoin fiyatının çöküşü ile Grayscale’in GBTC kilit açma dönemleri arasındaki korelasyona dikkat çekti ve Temmuz ayında daha fazla hissenin kilidinin açılmasıyla aynı şeylerin yaşanabileceğini belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.