Bitcoin Fiyat Tahlili: Kritik Noktaya Yaklaşıldı

0

2 Temmuz 2019’da Bitcoin fiyatı 9.728 dolara düştü. Yukarı doğru bir hareket geldi ve 4 Temmuz’da 12.065 dolara yükseldi. Bitcoin fiyatı o zamandan beri düşüyor.

Peki bu düşüş ne kadar sürecek? Bu sorunun cevabını öğrenmek için Bitcoin fiyat analizimizi okumaya devam edin.

Öncelikle haftalık mum grafiği analiziyle başlayalım.

23-30 Haziran haftasında oluşan mum bir doji ayıydı. Yutan boğa mumu oluştu. Bu, yükseliş trendinde olunduğu ve satışlar azalmaya başladığı anlamına geliyor.

Ardından akşam yıldızı ayı formasyonu oluştu. Ancak 30 Haziran – 7 Temmuz haftasındaki mum, kısa üst ve uzun alt fitilli boğa mumuydu.

Bitcoin fiyatı akşam yıldızı ayı formasyonunu tamamlamadığı için oluşan bu boğa mumu fiyatın düşme olasılığını ortadan kaldırmıyor. Mum, doji ayının üst fitilinde rahatça yer aldı ve piyasada hala satış baskısı olduğunu açıkça gösterdi.

Günlük grafikte Bitcoin fiyatı 26 Haziran’da yüksek bir seviyeye ulaştı ve Bitcoin fiyatı o tarihten bu yana aşağıdaki grafikte gösterilen düşen direnç çizgisinde seyrediyor.

Analizi yaptığımız sırada Bitcoin fiyatı son iki gündür direnç çizgisine çok yakın bir alanda seyrediyordu. Ayrıca, fiyat hem 10 hem de 20 günlük MA’ların üzerinde işlem görüyordu.

Ancak, MA’lar ve MACD, bearish cross oluşturmaya çok yakınlar. Bu olursa ve fiyat her ikisininde altına düşerse, düşüş eğiliminin devam ettiği teyit edilmiş olacak.

Bitcoin fiyatının hala 20 günlük MA’nın altında düşmediği özellikle belirtmek gerekiyor. 2 Temmuz’da altına düşmesine rağmen hemen yükseldi ve üstüne çıktı.

Kısa vadede, fiyatın 4 Temmuz’da en yüksek seviyeye ulaştığında simetrik bir üçgen içinde işlem gördüğünü görüyoruz.

BTC/USD, breakout konusunda birkaç başarısız girişimde bulundu ve simetrik üçgenin sonuna yaklaşıyor. Simetrik üçgen nötr hareketin devam edeceğini gösterir.

Yukarı doğru bir hareketten sonra (2 Temmuz’dan başlayarak) gerçekleştiğinden, bir breakout’un meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Bu hipotez hareketli ortalamalarla da destekleniyor:

8 Temmuz’da,10 ila 20 dönem MA arasında bullish cross oluştu. Bitcoin fiyatı kırılırsa muhtemelen 12.000 dolar yakınında dirençle karşılacak ve bir ikili tepe formasyınu oluşacak.

Mevcut fiyat hareketi (sol taraf) ile Aralık 2017’de fiyatın 20.000 dolara yükselmesiyle (sağ taraf) benzerlik bulunuyor.

Her iki durumda da yüksek seviyeye ulaştıktan sonra Bitcoin fiyatı üç dalgada keskin bir düşüş eğilimine girdi. Benzer ama çok daha zayıf bir yükseliş üç dalgada da gerçekleşiyor.

Sonunda, fiyat, düşüşün son dalgasına başlamadan önce iki tepe ile tamamlandı. Üçgenden breakout ve daha sonra direnç alanına doğru gelecek bir hareket bu fraktalı tamamlayacaktır. Ardından fiyatın düşmeye devam etmesi gerekiyor.

Özetle Bitcoin fiyatı simetrik bir üçgen içinde işlem görüyor ve kritik bir noktaya yaklaştı. Şu anda, zayıf bir breakout’un yaşanması muhtemel görünüyor.

Haber İçeriği: Bitcoin Fiyat Analizi: Kritik Noktaya Yaklaşıldı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.