Bitcoin Kriz Gördü mü? Krizlerde Ne Yapıyor? İktisat Gazetecisi Erkan Öz Cevapladı!

0

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz, Gerçek Ekonomi programının 24. bölümünde dolar, altın ve “dijital altın” Bitcoin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Altın ve doların ekonomik krizlerde nasıl hareket ettiğine değinen Öz şunları söyledi:

Bitcoin Kriz Gördü mü?“Bitcoin bugüne kadar herhangi bir kriz görmedi. Bu yüzden kriz döneminde ne yapacağının belli olmadığı konuşuluyor” sorusuna Öz, Bitcoin üretiminin sınır olduğunu için sağlam bir para olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:“Bitcoin krizlerde ne yapıyor” sorusuna 2011-2013 dönemini kapsayan ve Kıbrıs Bankacılık Krizi’ne neden olan ekonomik krizini örnek veren Öz, o dönemde Bitcoin fiyatının yavaş yavaş yükselmeye başladığını ve 2013’ün Mart ayında Bitcoin fiyatının 30 dolardan 213 dolara kadar yükseldiğini belirtti.

Bu örnekle Bitcoin’in güvenli bir liman özelliği gösterdiğinin açık şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Öz, kriz dönemlerinde Bitcoin’e hucum edileceğinin mümkün olduğunu söyledi.

Bitcoin’in Görmediği Bir Şey Var…Bitcoin’in görmediği bir şey olduğunun altını çizen Öz, Bitcoin’in global veya geniş çaplı resesyon görmediğini belirtiyor. Öz, “Resesyon olduğunda altın ve gümüş gibi düşer mi işte onu bilmiyoruz” diyerek, Bitcoin’in geniş çaplı bir resesyona nasıl bir reaksiyon göstereceğinin belirsiz olduğunun altını çiziyor.

Bilmeyenler için resesyon, kelime anlamı olarak “durgunluk” olarak tanımlanmaktadır. Bir kaç aydan daha uzun süren ekonomi genelinde belirgin bir düşüşü temsil eder. Başka bir deyişle ülke ekonomisinde ki büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde saymasıdır. Makro ekonomik tüm göstergeler; Endüstriyel üretim, istihdam, reel gelir, toptan ve perakende ticaret verileri de bu ölçümlemenin içerisindedir.

Haber İçeriği: Bitcoin Kriz Gördü mü? Krizlerde Ne Yapıyor? Ekonomi Gazetecisi Erkan Öz Cevapladı!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.