Bitcoin, Libra’ya Karşı Reaksiyon Oluşmasıyla Kıymet Kaybediyor

0

Investing.com – Finansal Hizmetlere İlişkin ABD Temsilciler Meclisi Komitesi, Facebook’tan (NASDAQ:FB) kendi kripto parası Libra’yı geliştirmeyi durdurmasını istedikten sonra, Bitcoin Cuma günü geriledi.

Salı günkü yazıda komite, bu projenin “İsviçre dışında bulunan ve ABD para politikasına ve dolara rakip olması amaçlanan yepyeni bir küresel finansal sistemine yol açabileceğini” belirtti.

Kanun koyucuların belirttiğine göre, “bu yalnızca Facebook’un 2 milyardan fazla kullanıcısı için değil, yatırımcılar, tüketiciler ve daha genel olarak küresel ekonomi için mahremiyet, ulusal güvenlik ve para politikasına ilişkin ciddi endişeleri artırır” dedi.

Bitcoin %6,3 gerileyerek 11.160,8 dolara yerleşti.

Facebook’un planlarıyla ilgili alarm veren tek kurum Finansal Hizmetlere İlişkin ABD Temsilciler Meclisi Komitesi değil. 30’un üzerinde savunma grubu da Kongre’den Libra’nın geliştirilmesine yönelik resmi bir moratoryum uygulamasını istedi.

Diğer majör kripto paraların fiyatları da düştü. Ethereum %3,8 kayıpla 285,94 dolar olurken, XRP %4,4 azalarak 0,38436 dolardan işlem gördü.

Litecoin %0,1 düşüşle 119,596’ya geriledi.

Öte yandan, Britanya’nın Finansal Yürütme Kurulu (FCA) opsiyon, vadeli işlemler ve CFD’leri (Fark Sözleşmeleri) kapsayan kripto ilişkili türevlerin küçük ölçekli yatırımcılar için çok riskli olduğunu söyledi.

Guardian’ın haberine göre Kurul şimdi böyle ürünleri yasaklamayı düşünüyor.

FCA’da strateji ve rekabet baş yöneticisi Christopher Woolard, “pek çok tüketici düzenlenmemiş kripto varlıklara dayanan türevlere güvenli bir şekilde değer biçemez. Fiyatlar oldukça volatil ve küresel olarak gördüğümüz gibi, kripto varlık piyasasındaki mali suçlar ani ve beklenmeyen kayıplara yol açabilir,” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.