Bitcoin Madenciliğinin Harcadığı Güç, Türkiye Toplamının Çeyreğinden Fazla

0

Kripto para madenciliği hep çok tartışılan bir konsept ve bu madenciliğin tükettiği enerji ve çevreye zararı da önemli bir konu olarak dikkat çekiyor. İşte bu konuda BBC Türkçe’de çıkan haberlere göre, Bitcoin madenciliği artık İsviçre’den fazla enerji tüketiyor.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nin yayımladığı verilere göre Bitcoin dünya çapında yılda 64,15 terawatt saat elektrik tüketiyor. Siteye göre Bitcoin’in yaklaşık elektrik tüketimi, dünyanın en büyük 18. enerji tüketicisi olan Türkiye’nin çeyreğinden fazla. Bu, Atatürk Barajı’nın kurulu gücünün yaklaşık 7 katı.

Üniversitenin yayımladığı karşılaştırma sitesinde, Bitcoin’in enerji tüketimini diğer ülkelerle de kıyaslamak mümkün.

Bazı uzmanlar ise önemli olanın, bu kripto para biriminin kullandığı enerji türlerinin karbon salımı olduğunu savunuyor.

Cambridge Üniversitesi’nden Michel Rauchs, bu karşılaştırma sitesi sayesinde insanların konuyu anlamasını kolaylaştırmayı hedeflediklerini söylüyor:

“Siteyi ziyaret edenler bunun yüksek bir miktar olup olmadığına kendileri karar verebilir.”

Bilindiği gibi Bitcoin’i üretmek için bilgisayarlar kripto para ağına bağlanıyor ve Bitcoin’i gönderen ve alan kişilerin kayıtlarını tutma işlemlerini yapıyorlar. Bu süreçte uzun doğrulama işlemleri de yapmak gerekiyor.

Doğrulama işlemlerinin amacı, kimsenin küresel bitcoin işlem kayıtlarını gizlice değiştirmeye çalışmadığından emin olmak.

Sisteme bu şekilde katkı sunan bilgisayarlara küçük bir miktar Bitcoin hediye ediliyor.

Bitcoin Madenciliğinin Harcadığı Enerji, Türkiye Toplamının Çeyreğinden Fazla yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.