Bitcoin Stratejisi: Yatırımcılar Neden Bu İpucunu Takip Etmeli?

0

Bitcoin fiyatında belirsizlik olduğu günlerde, yatırımcılar için kar etmek de bir hayli zor oluyor. Ancak madenciler, yatırımcıların çok büyük kazançlar elde etmedikleri zamanlarda bile kar etmeyi başarıyorlar. Bu verilere, On-chain metrikleri sayesinde ulaşılabiliyor. Peki bu durum, madencilerin piyasada satış yapmaya ve kar için fırsatlar oluşturmaya hazır olduğu anlamına mı geliyor? Analist Shrivastava eşliğinde cevaplıyoruz…

Bitcoin madencileri göç ediyor

Öncelikle, Bitcoin’de yaşanan büyük göç, hash rate’ı düşürdüğü için BTC madencilik sektöründe bir göçük oluşturdu. Tonla madenci faaliyetlerini durdururken, Çinli madenciler henüz tam olarak yer değiştirmediler, ancak diğer madenciler Çin’in üzerindeki bu baskıyı hafifletti. Bu durumda, hala ayakta duran madencilerin diğerlerinden yararlanmasına neden oldu. Ek olarak, Bitcoin Nisan’da 50-60 bin dolardan işlem gördüğü zirvedeyken, madencilerin günlük toplam geliri yaklaşık 50 milyon ile 60 milyon dolar arasındaydı. Ancak, rakiplerinin yaklaşık %40-50’si kısa vadede elendiğinden, günlük gelirleri 25-30 milyon dolara kadar geriledi.

Aslında bu durum, kalan madenciler için daha karlı! Şu anda, en son zorluk ayarlamasının ardından, operasyonel madenciler, Bitcoin aynı oranda çıkarılmaya devam ettiği için daha önce elde ettiklerinden iki kat daha fazla kar elde ediyor. Bu durumda, sona kalan madencilerin daha fazla Bitcoin kazanmasıyla sonuçlanıyor. Bir diğer önemli konu ise madencilerin Bitcoin toplaması…

Madenciler BTC topluyor mu?

Madenciler Bitcoin toplasa da, harcamaları da azalıyor gibi görünüyor. Miner Outflow Multiple, madenci cüzdanlarını takip ederek yaptıkları satışları izlemektedir. Tarihsel olarak, madenciler ayı piyasalarında HODLing, boğa piyasalarında artan dağıtım (yüksek satış) ve ardından piyasa zirveye ulaştıkça azalan dağıtım (yavaş satış) döngüsünü takip eder. Analiste göre burada dikkat edilmesi gereken, ileriye doğru bu sayıların değişmesidir. Hash rate kurtarma çıkışları dengelemek için yeterince hızlı olduğunda madenci harcamaları artacaktır. İyileşme hızlı olursa, bu Çinli madencilerin yer değiştirdiği anlamına gelir. İyileşme yavaşsa, başka bir yöne işaret eder.

Aynı zamanda, analistin de belirttiği üzere Bitcoin’in tüm tarihi boyunca, madenciler her zaman biriktirdiklerinden daha fazla para harcadılar. Bu, yıllık hareketli ortalamaya kıyasla, madencilerin tuttukları BTC arzında her zaman bunun altında hareket ettiği anlamına gelir.

Ek olarak, https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere 2020’den bu yana, bu boşluk sadece yakınlaşmakla kalmadı, aynı zamanda metrik gösterge çizgisi artık yıllık hareketli ortalamanın üzerinde. Analiste göre, makro parasal manzara, üstün finansman seçenekleri ve daha az yeni rekabetle sonuçlanan ASIC madenci üretimlerinin azalması gibi nedenler, madencilerin bu tür beklenmedik birikiminin arkasındaki olası faktörlerden birkaçıdır.

Analiste göre BTC almanın zamanı mı?

Son olarak, Bitcoin için artan talep ve madenci kapitülasyonu, Puell Multiple’nin düşük değerli bölgeye düşmesine neden oldu. Bu, tarihte sadece beşinci kez olduğu için, Zorluk Şeridi’nin tersine çevrilmesi kadar nadir bir olay haline getiriyor. Ayrıca, Bitcoin çıkarılma oranı son zamanlarda tüm zamanların en düşük seviyesi olan %0,71’e düştü. Bu, stok akış oranını 140’a yerleştirdi. Gerilemeyle de Bitcoin teknik olarak altından 2.37 kat daha kıt. Aynı zamanda, bireysel yatırımcılar bir süredir satış yapıyor olsa da, bu, analiste göre tıpkı madencilerin şu anda olduğu gibi BTC biriktirmeye başlamaları için iyi bir işaret.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.