Bitcoin Vurgunu: 77 Yaşındaki Bayanı Bu türlü Dolandırdılar!

0

Kripto para dolandırıcılığı listesine eklenen son isim, ABD’nin Indiana eyaletinde yaşayan 77 yaşında masum bir kadın oldu. 12.000 dolarını saldırganlara kaptıran yaşlı kadın, Bitcoin (BTC)’i ilk defa duyuyor. Saldırganların yöntemi ise çok profesyonel ve yakalanma ihtimalı düşük. Detaylar şu şekilde…

Yaşlı bir kadın 12.000 dolarını Bitcoin dolandırıcılarına kaptırdı

İsmi basına yansıtılmayan yaşlı kadının yaşadıkları, kripto yatırımcılarını yakından ilgilendiriyor. Haziran ayının ortalarında, “PayPal hesabınızdan 500 dolar çekilmiştir” şeklinde bir e-posta aldığını belirten Indiana’lı mağdur kadın, başına ne geldiğini öğrenmek için hemen ekrandaki numarayı arıyor. Telefonun diğer ucundaki yabancı aksanlı erkek sesi, kadına popüler kripto para borsası Coinbase’den 3.500 dolarlık Bitcoin satın almasını söylüyor.

Yetkililer, yaşlı kadının bu noktada, BTC alması için çok iyi bir şekilde ikna edildiğini vurguluyor. Kendisinin de yaşlı kadına yardım edeceğini belirten dolandırıcı, akıllı telefon üzerinden ekran paylaşımı yaparak yaşlı kadının hesabına ulaşmayı başarıyor. Dolandırıcı aynı zamanda, paranın tekrar PayPal hesabına aktarılırken, kadına yardımcı olabileceğini söyleyerek, yaşlı kadının güvenini tamamen kazanıyor.

Tabi, ardından olanlar oluyor. Dolandırıcı, kadına, “bazı işlemler için kimlik bilgileriniz gerek” diyerek, kadının tüm bilgilerine ulaşıyor. Bu aşamadan sonra, kötü niyetli kişilerin ellerinde, kadının banka hesaplarına ulaşmak için tüm kimlik ve doğrulama bilgileri geçmiş oluyor. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak da bildirdiğimiz üzere, bu noktada bir uyarı yapmak gerekiyor ki; bankalarında sıklıkla tembihlediği üzere, çalışan personel dahi olsa, kimlik bilgilerinizi kimseyle başlamayın.

Tüm bilgiler alındıktan sonra hesaplar boşaltılıyor

Sonrasında yaşlı kadın, kısa süre içerisinde hesabından 8.800 dolar daha çekildiğini görüyor. İlk başta yolladığı 3.500 dolar ile beraber yaşlı kadının mağduriyeti 12.000 dolara ulaşıyor. Yaşanan mağduriyeti, bir Chesterton polisi, Çavuş Dave Virijevich şu şekilde yorumluyor:

Belli bir yaş aralığındaki insanlar, özellikle bilinmeyen yeni bir teknoloji olan kripto paralara, daha sık kanma eğilimindeler.

Çavuş ayrıca şu cümleyi de sözlerine ekliyor:

Bu tür suçlular, insanları en masum anlarında avlar. Dolandırıcılar insanların güvenlerini kazanarak, onları en güvendikleri noktada gafil avlıyor.

Suç, iade edilmeyen ülkelerde işleniyor

Ek olarak, Çavuş Dave Virijevich’in de aktardığı üzere suçlar iadesi olmayan ülkelerde işleniyor. Yaşlı kadının, dolandırıcılar tarafından aranmadan önce Bitcoin’i hiç duymadığını belirten Çavuş, dolandırıcıların, resmi şirket benzeri numaralardan arama yaptıklarında ekliyor.

Son olarak, dolandırıcıların peşine düşen yetkililer, kadının 2.000 dolarını tekrar almayı başardı. Ancak, bu işlem dolandırıcılar yakalanarak değil, bankadan tekrar ideal istenerek gerçekleşiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.