Bitcoin, XRP, LTC, DOGE ve Ethereum: Datalar Neler Söylüyor?

0

Mayıs 2021’deki son kripto para çöküşü, tüm kripto para piyasasından birkaç milyar dolar sildi. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak da bildirdiğimiz üzere toplam kripto para piyasasının değeri, geçtiğimiz hafta da 1.46 trilyon dolara düştü. Bitcoin, XRP, LTC, DOGE ve ETH gibi önde gelen kripto para birimleri, olumsuz etkiler yaşadı. Peki, bu varlıklara dair önemli metrikler neler söylüyor?

Bitcoin ve önde gelen altcoin’lerde sosyal duyarlılık verileri neler gösteriyor?

Kripto uzmanı Ekta Mourya’ya göre Bitcoin ve üstte bahsedilen altcoin’lerde uzun vadeli duyarlılık puanları olumlu kaldı. Ancak birkaç altcoin için zincir üstü duyarlılık, çöküşün ardından büyük ölçüde olumsuzdu. Duyarlılık son iki ayda sürekli olarak düşse de, Mayıs 2021’deki çöküşün ardından ticaret hacmi arttı. Bu nedenle borsalar ve piyasalarda volatilite yüksek kaldı.

En önde gelen meme-coin’i DOGE durumunda, kripto para piyasasının çöküşü ve toparlanışı nedeniyle ticaret hacmi son iki ayda yüzde 200 kadar arttı. Twitter’da tweet hacmindeki artış ve fiyat düşüşü arasındaki korelasyon, popüler bir konu haline geldi. The Tie, bu durumu aşağıdaki tablo ile gösterdi.

Bu durum, atılan tweet’lerin kripto paraların düşüşünü etkileyip etkilemediği hakkında kafalarda soru işareti yaratıyor. Uzmana göre fiyat düşüşüne neden olan diğer faktörler arasında yatırım girişi, düşen talep ve artan satış baskısı bulunuyor. Mourya’ya göre satış baskısındaki artış, kısa vadede yüksek volatilite gösteren altcoin’ler için artan işlem hacminden kaynaklanıyor.

Sosyal duyarlılığın yalnızca olumsuz bir etkisi mi var?

Uzmana göre Lunarcrush verilerine göre Bitcoin söz konusu olduğunda fiyattaki artışın sosyal medyadaki olumlu duyarlılığa denk geldiği anlar olduğu için, yalnızca olumsuz etkisi olduğuna dair argümanlar çürümüş oluyor. Aşağıdaki grafik, BTC için sosyal hacim ve fiyatın pozitif korelasyon sergilediği durumları gösteriyor. Mourya, “yatırımı artıran kurumsal yatırım ve negatif fonlama oranı gibi diğer faktörlerin, kısa vadede bir etkisi olsa da, fiyatın tamamen sosyal duyarlılığa bağlı olmaması muhtemeldir,” ifadelerini kullanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.