BTC Hash Rate’i Rekor Kırdı

0

Kripto para sektörünün göz bebeği olan Bitcoin ağı, bilindiği gibi iş ispatlı yani Proof of Work sistemi ile çalışıyor. Bu sistemin ana ögesi de, tüm gönderimlere adeta göz kulak olan ve onları onaylayan madenciler. Madenciler de bu yaptıkları hizmet karşılığında Bitcoin cinsinden ödül alıyorlar ve bu sayede sistemin çarkları dönmeye devam edebiliyor.

Ancak elbette bitcoin’e ilginin yüksek olduğu dönemlerde, ki bu dönemler genelde Bitcoin fiyatının yüksek olduğu zamanlara denk geliyor, madencilerin kazandıkları ödül BTC cinsinden değişmese de, itibari para olarak çok artıyor. Bu da daha fazla madencinin sektöre giriş yapmasına yol açıyor. Genel manada zorluk prensibi ile çalışan bu sistem de, daha fazla madenci girdiğinde kazım gücünü otomatik olarak zorlaştırıyor ve temel olarak her madencinin cihaz ya da güç başına kazdığı bTC miktarı düşüyor.

Buna da kripto para sektöründe Hash rate ya da Türkçesi kazım zorluğu deniyor. İşte bu rakam, bugün itibariyle rekor kırdı. Tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan bu hash rate, biz bu yazıyı kaleme döktüğümüzde toplamda 74 milyon TH/S’ye kadar ulaştı. Bu rakam tarihi bir rekor olarak dikkat çekerken, ağdaki zorluk oranı da bir önceki yıla göre tam 2 kat arttı.

Yani bir başka deyişle Bitcoin kazmak artık bir önceki yıla tam iki kat daha zor.

BTC Hash Rate’i Rekor Kırdı yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.