Bu Altcoin Yatırımcıları, Geçen Hafta Kazandı! İşte Sırrı…

0

Merkezi olmayan borsa Uniswap’in yerel yönetişim tokeni olan UNI, son 24 saatte yüzde 10’un üzerinde artış gösterdi ve altcoin fiyatında 20,75 dolar seviyeleri görüldü. Peki, 7 günlük ölçekte de yüzde 30’luk bir değer kazanan Uniswap bu hafta neden yükseldi?

Uniswap’in altcoin projesi ivme kazandı: İşte olası sebebi

Merkezi olmayan borsa (DEX) olan Uniswap’in UNI tokeninin yükselişi, CoinMarketCap’in merkezi olmayan finans protokolünü entegrasyonunun ardından geldi. CoinMarketCap, 29 Haziran’da Unsiwap tabanlı bir “takas” özelliğini faaliyete geçirdi ve artık kullanıcıların Ethereum tabanlı tokenleri doğrudan site üzerinden takas etmesine izin veriyor.  

24 saatlik UNI grafiği. Kaynak: CoinGecko

DeFi Pulse verilerine göre Uniswap’in protokolünde kilitli 5,47 milyar dolar var ve bu miktar, DEX’i, altıncı en değerli protokol haline getiriyor. Uniswap 2020 yılının Eylül ayında yönetişim tokenini tanıttığında, platformun protokolüyle herhangi bir etkileşimde bulunan cüzdana 400 UNI (Eylül 2020’de 1.500, şimdi ise 8.320 dolara eşdeğer) dağıtmıştı. O zamanlar, ikinci en büyük protokoldü.

Artışa rağmen bugünün fiyatı UNI’nin sadece iki ay önceki değerinin yarısından daha az. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere 3 Mayıs’ta ve Uniswap, Uniswap V3’nin tanıtılmasıyla ve piyasadaki genel yükseliş ile beraber 44,92 dolarlık tüm zamanların en yüksek değerine (ATH) ulaşmıştı. Ardından, diğer pek çok token gibi UNI de Mayıs ortasında başlayan çöküşe katıldı. 23 Mayıs’ta Uniswap 15.49 dolara kadar indi.

Uniswap’teki son gelişmeler: Yeni bir önerge sunuldu

UNI, Coinbase gibi merkezi borsalarda işlem gören bir varlık haline gelirken, aynı zamanda sahiplerinin, protokolün nasıl yürütüleceği konusunda oy kullanmalarına izin veriyor. Geçen ay, bir grup UNI sahibi, DeFi protokolleri için 25 milyon dolarlık bir “politik savunma” fonu önerdi. Proje, Harvard Law Blockchain & FinTech Initiative tarafından tasarlandı. Bu öneri, Uniswap topluluk hazinesinden 1 milyon UNI tokenini, “protokolü ve DeFi’yi yasal ve düzenleyici tehditlerden koruyacak” bir kâr amacı gütmeyen kuruluş kurmak için kanalize etmeye çalıştı. Önerge halen tartışılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.