Bu da Oldu: Nusret’in Hareketi Kripto Para Oldu!

0

Et dünyasının ünlü isimlerinden biri olan Nusret Gökçe’nin ete tuz dökme hareketi şimdi bir kripto para biriminin ismi oldu. Şaka gibi ama SaltSwap (SALT) adıyla bir koin piyasaya sürüldü.

Artık Nusret’in hareketinin de kripto para birimi var

Şimdi akıllardaki soru bu hareketin kimlerce koin’e dönüştürüldüğü. Bilindiği üzere Nusret Gökçe gıda sektöründe hizmet veriyor ve aynı zamanda çok ünlü biri. SaltSwap (SALT) ismiyle kripto para çıkaranlar kuşkusuz onun bu hareketinin meşhur olduklarını bildikleri için bu adı veriyorlar. Ancak ortada bariz bir telif hakkı sorunu da doğmuş bulunuyor. Zira ilgili koin resim olarak Gökçe’nin meşhur tuz atma fotoğrafını kullanmış durumda.

İlgili koin piyasaya sürülür sürülmez binlerce dolarlık işlem yapmış durumda. Resmin kullanılmasının hukuka aykırı olduğu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, Nusret’in bir marka değeri olduğunu ve burada fikri mülkiyet hakkının ihlal edildiğini düşünüyor.

Herkes bu tür altcoinler oluşturabilir

Önemli bir konuya daha dikkat çeken Dülger, Blockchain teknolojisiyle birlikte dijital para birimlerinin yayınlaştığını ve merkeziyetçi olmayan dağıtık defter sistemin kullanıldığını vurguluyor. Bu teknolojiyi bilen herkesin Altcoin’ler üretebileceğine işaret eden Dülger, koin’i çıkaran kişilere ulaşmanın son derece zor olduğunu belirtiyor. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak geçtiğimiz günlerde yer verdiğimiz üzere Şeyma Subaşı adına da kripto para birimi çıkartılmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.