Bu Ülkeden Dev Kripto Para Atağı: Yatırım Akacak!

0

2020-2021 yılı, kurumlar tarafından kripto para birimlerinin benimsenmesi açısından büyük bir geri dönüş gördü. Piyasayı “kaybolacak bir heves” olarak nitelendirdikten sonra kurumlar, kriptoyu benimsemeye başlıyor. Kurumlarla beraber hükümetler de kriptolara yönelik ilgi duymaya başladı ve net düzenleyici yönergeler oluşturmaya başladı. Almanya’da hükümet, binlerce kurumun kripto para birimlerine yatırım yapmasına izin veren yeni bir yasa çıkardı.

Almanya, kurumların kripto para yatırımı yapmasına izin verecek

1 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni yasa ile 4.000’den fazla kurumsal yatırım fonu ve varlık yöneticisinin kripto para birimlerine yüzde 20’ye kadar yatırım yapmasına izin verilecek. Mevzuat o zamandan beri kripto topluluğunda heyecan yarattı. Birçok insana göre Almanya gibi büyük bir ülkenin kurumların kripto paralara yatırım yapmasına izin vermesi, en büyük kripto para benimseme durumlarından ortaya koyabilir.

Kurumlar, yoğun alımları ve kripto piyasasını karakterize eden volatiliteyi ortadan kaldırma yetenekleri nedeniyle piyasadaki kilit oyuncular olarak kabul edilir. Bir röportajda, Alman parlamenter Frank Schäffler, bu hamleyi şu sözlerle övdü:

“’Spezialfonds’a kripto varlıklarının eklenmesi, kabul edilmelerine yönelik atılan önemli bir adımdır. Burada yasa doğru yönde ilerliyor ve bunu açıkçası memnuniyetle karşılıyoruz.”

Almanya, Coinbase’e lisans vermişti

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçen hafta, Alman mali gözlemcisi olan Mali Denetleme Kurumu (BaFin), Bitcoin ve altcoin borsası Coinbase’e bir kripto saklama hizmeti sunma lisansı vermişti. BaFin, bir basın açıklamasında, Coinbase’in lisansı alan ilk şirket olduğunu doğruladı. Almanya, kripto şirketlerinin kripto saklama lisansı başvurusunda bulunmasını gerektiren bir yasayı Kasım ayının sonlarında uygulamaya koymuştu. BaFin, “ileri aşamalarda” başvurular olduğunu ve onaylarının önümüzdeki aylarda açıklanacağını doğruladı.

Avrupa ülkelerinin kripto para birimlerine yönelik tutumları

Almanya’da durumlar böyleyken bir başka Avrupa ülkesi olan İngiltere’nin Mali Tutum Otoritesi (FCA), en büyük kripto borsalarından biri olan Binance’i incelemeye aldı. FCA, Binance’in İngiltere’de düzenlenmiş herhangi bir faaliyet yürütemeyeceğine karar verdi. Öte yandan, diğer Avrupa ülkelerinin düzenleme açısından büyük çalışmalar içerisinde olduğu gözlemlenmiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.