“Büyük Düzeltme Geliyor!” Analistler: Altın’da Bu Düzeylere Dikkat

0

ABD’de bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi ile beraber altın yatırımcıları, odaklanılacak seviyeleri merakla bekliyor. Altın analisti Rajan Dhall, bu verilerin önünde birkaç önemli seviye olduğunu bildiriyor. Öte yandan BubbaTrading’in stratejisti Todd Horowitz, piyasaların “çok kötü bir düzeltmeye hazırlandığının” altını çizdi.

İşte analiste göre altın fiyatında dikkat edilmesi gereken seviyeler

Rajan Dhall, genel olarak son verilerin makul miktarda volatiliteye sebep olduğunu, bugünün de bu açıdan bir istisna olmayacağını belirtti. Bu sefer eklenmesi beklenen yaklaşık 700.000 iş var. Şu anda altının ons fiyatı ise 1.783 dolar civarında. Goldman Sachs, “Tarım dışı maaş istihdam verilerinin Haziran ayında 750 bin arttığını tahmin ediyoruz. Çok güçlü işgücü talebi, aşılar ve yeniden açılma konusunda devam eden ilerleme ile birleştiğinde, iş büyümesinin muhtemelen ay içinde daha da artacağına inanıyoruz. İşsizlikte onda iki oranında bir düşüş tahmin ediyoruz. Bu da güçlü bir hane istihdamı kazancını, ancak katılım oranındaki artışı yansıtıyor,” ifadelerini kullandı.

Dhall’a göre aşağıdaki grafik, fiyatın aşağı yönlü kanal modelinden yeni çıktığını gösteriyor. 1.795,6 dolar seviyesindeki yüksek dalganın çok önemli bir engel olduğunu belirtiyor. Bunun ötesinde, direncin kırılması durumunda, 1.840 dolar seviyesine dikkat çekiyor. 1.800 dolarlık psikolojik seviyenin boğalar için bir hedef olduğunu, bu seviyenin %50’lik Fibonacci geri çekilmesi ile de birleşerek anahtar olabileceğini belirtti. Analist, düşüş açısından bakıldığında ise, konsolidasyonun en düşük seviyesinin 1.750 dolar civarında tutulduğunu ve bu seviyenin bir destek olarak görülebileceğini açıklıyor. Düşüşün devam etmesi durumunda 1.740 doların hemen altındaki seviyelere ulaşılabileceğini sözlerine ekliyor.

Todd Horowitz: Borsalarda “kötü” bir düzeltme yaşanacak

BubbaTrading baş piyasa stratejisti Todd Horowitz, borsaların “aşırı değerlenmiş” durumda olduğunu ve “kötü bir düzeltme” yapılması gerektiğini söyledi. “Bir noktada çok kötü bir düzeltmeye hazırlanıyoruz. Bu düzeltmenin 2008, 2009’dan daha büyük olduğunu görmek beni şaşırtmaz,” diye ekledi. Tarihsel açıdan bakıldığında, stratejistin borsalarda beklediği düzeltme ile birlikte altının değerli metal statüsü önem kazanabilir. Horwitz, bu düzeltmenin, Fed’in faiz oranlarını artırmasından önce bile gerçekleşebileceğini söyledi. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Fed’in faiz kararlarının ardından altın piyasalarda hareketlilik yaşanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.