Çift ekranlı telefonlar vs katlanabilir telefonlar!

0

Microsoft, kısa süre önce düzenlediği Surface Etkinliği ile en yeni modellerini karşımıza çıkardı. Yeni nesil bilgisayar modellerinden en yeni Windows 10X işletim sistemine kadar birçok yeni teknoloji Microsoft sahnesine çıktı. Ancak, en çok dikkat çeken hiç kuşkusuz çift ekranlı telefon ve tablet modelleri oldu. Microsoft Surface Duo ve Neo ile birlikte yeni bir savaşın fitili ateşlendi: Çift ekranlı telefonlar vs katlanabilir telefonlar!

Her ne kadar Surface Duo modeli de katlanabilir telefon olarak tanımlanabilse de alıştığımız katlanabilir telefonlardan farklı tasarımı ve işlevi bulunuyor.

Çift ekranlı telefonlar vs katlanabilir telefonlar!

Microsoft’un katlanabilir bir Surface modeli tanıtacağı bir süredir konuşuluyordu. Microsoft, Surface etkinliğinde ise çift ekranlı modellerini karşımıza çıkardı. Microsoft Surface Duo ve Neo modelleri tanıtıldı. Çift ekranlı telefon ve tablet modelleri yeni bir tartışma da başlattı.

Katlanabilir telefonlarda çıkan birçok soruna karşılık, çift ekranlı telefonlar ideal bir kullanım sunabilecek mi?

Çift ekranlı telefonlar vs katlanabilir telefonlar kıyaslamasında en önemli detay menteşeler. Bir tarafta iki ekranı birbirine bağlayan sağlam menteşeler kullanılırken, diğer tarafta ekran ortadan ikiye katlanabiliyor. Bu da zaman içinde piksel sorunları çıkarabiliyor.

Samsung, Galaxy Fold‘u piyasa sürmeden önce nasıl kullanılacağına dair bir video bile yayınladı. Bu videoya göre telefonu paralardan, anahtarlardan ve kartlardan uzak tutmak gerekiyor. Hatta kullanıcının ekrana çok fazla baskı uygulamaması gerektiği de söyleniyor. Telefonu ters yöne katlamak da katlanabilir telefonlarda mümkün değil.

Son kullanıcıya ulaşması en yakın katlanabilir telefon Galaxy Fold olduğu için bu örnekten gidiyoruz. Ancak, Huawei’nin de Mate X isminde bir katlanabilir telefon projesi bulunuyor.

Tüm bunlara karşılık Surface Duo çift ekranlı telefon daha az problemli. İki ekran, güçlü menteşelerle daha güvenli bir şekilde açılıp kapanıyor ve 360 derece katlanabiliyor.

İki ayrı ekran kullanmanın her zaman için dayanıklılık adına çok daha avantajlı olduğu söyleniyor. Çift ekranlı telefonlar kapalı oldukları zaman da koruma altında olabiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft Endüstri Mühendisliği Başkanı Ralf Groene, ilk etapta rakipler gibi katlanır ekranları denediklerini belirtti. Ancak, sonrasında iki ayrı ekran kullanmanın daha esnek, güvenilir ve kullanışlı olduğuna karar verildi. Surface Duo modelini yeri geldiğinde laptop şeklinde katlayıp kullanmak bile mümkün.

Tüm bunlara rağmen çift ekranlı telefonlar tarafında da olumsuzluklar yok değil. Bunlardan en önemli sürekli olarak göz önünde olan menteşeler ve çerçeveler. Katlanabilir telefonlar bu açıdan çok daha şık diyebiliriz.

Surface Duo, profesyonel çalışmayı destekleyecek aksesuarlarla da kullanılabiliyor. Bunlardan en önemlisi telefona manyetik olarak yapışabilen Bluetooth bağlantılı klavye. Bu klavyenin takılması ile telefonda Apple‘ın TouchBar‘ına benzer bir Wonder Bar da kullanıcının karşısına çıkıyor. Aynı zamanda telefonun kalem desteği de bulunuyor.

Son olarak, çift ekranlı telefonlar vs katlanabilir telefonlar karşılaştırmasında fiyata bakacak olursak, Galaxy Fold’un 2 bin dolarlık bir fiyat etiketine sahip olduğunu görüyoruz. Surface Duo tarafında ise şimdilik fiyat belli değil.

Surface Duo, 2020 yılının yaz aylarında piyasaya çıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.