Çin bir uygulamayı App Store’dan kaldırttı

0

Apple ve Çin arasındaki ilişki zaman zaman teknoloji basınında yer alıyor. Bir ülke ile bir teknoloji devini karşı karşıya getiren konu bu kez Hong Kong oldu. Apple Çin tarafından yapılan baskılar sonrasında App Store isimli uygulama marketinde yer alan bir uygulamayı kaldırdı.

Apple Çin baskısı sonrası uygulamayı kaldırdı

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi‘ndeki protestolar devam ediyor. Protestoların sebebi, suçluların yargılanmak üzere Çin’e iadesini kolaylaştıran bir yasa tasarısının yerel meclise sunulmuş olması. Peki, bunun Apple ile ne alakası var derseniz, cevabı bir mobil uygulama.

HKmap.live isimli haritalama uygulaması, protestolarda polislerin yerini işaretlemek için kullanıldı. Protestolarda kullanılan bu uygulamaya Çin’in müdahalesi ise gecikmedi. Apple Çin tarafından gelen baskılar sonucunda yaptığı bir duyuru ile App Store içinde bulunan bu uygulamayı kaldırdığını duyurdu.

Apple’ın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

App Store‘u güvenli ve güvenilir olacak şekilde oluşturduk. HKmap.live isimli uygulamanın Hong Kong’daki yasa uygulayıcıları ve şehir sakinlerini tehlikeye sokacak şekilde kullanıldığını öğrendik. Bu durumu Hong Kong‘daki pek çok kullanıcının bizimle iletişime geçmesi ile öğrendik ve araştırmaya  başladık. Sonrasında uygulamanın polislerin konumunu gösterdiğini ve kamu güvenliğini tehdit etmek için kullanıldığını doğruladık. Bu uygulamaların yönergelerimizi ve yerel yasalarımızı ihlal ettiğine karar verdik ve App Store’dan kaldırdık.

Tabii konuyla ilgili HKmap geliştiricileri de bir açıklama yanıtladı ve bu suçlamayı destekleyen hiçbir kanıt olmadığını söyledi. HKmap uygulamasının hiçbir zaman suç faaliyetine karışmadığını ve buna teşvik etmediğini söyleyen geliştiriciler HKmap‘in Facebook ve Telegram gibi uygulamalardan gelen bilgilerle bir akış oluşturduğunu belirtti.

Apple’ın uygulamayı kaldırma kararından önce devlet merkezli China Daily isimli İngilizce yayın, Apple’a ateş püskürmüştü. Apple’ın bu uygulamaya izin vererek Çin halkının duygularını incittiği ve bu durumun Çin halkının görüş ve ilkelerine aykırı olduğu söylendi.

App Store‘da bu uygulama kaldırılmış olsa bile şu sıralar kullanıcılar benzer başka uygulamaları bulmuş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.