Çin’den Dijital Para Atağı Geldi

0

Çin Merkez Bankası, Facebook’un Libra projesinin etkisinde, yeni döneme hazırlanıyor ve bankadan kriitk bir dijital para hamlesi geldi. Sosyal medya şirketi Facebook’un bu alanda yaptığı hamlenin altında kalmak istemeyen Çinli yetkililer, yaptıkları çalışmaları sonunda nihayete erdirme yolunda kritik bir adım attı ve hükümetten, dijital paranın geliştirilmesi için izin aldı.

Çin basınında çıkan haberlere göre ülkenin merkez bankası, Facebook’un Libra projesinden ötürü oldukça sıkıntılı durumda. Bu projenin ülkenin ve dünyanın ekonomik sistemine ciddi etkileri olabileceğini düşünen yetkililer, bu plana karşı bir hamle olarak dijital para kozunu piyasaya sürdü ve konuyla ilgili olarak çalışmalara başladı.

Andy Xin adlı Çinli ekonomist, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Facebook’un Libra projesinin potansiyel etkilerine dikkat çekerken konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

”Eğer bu Facebook’un Libra adlı kripto parası, sadece ABD dolarına endeksli olacaksa, o zaman yeni dönemde de ABD’nin finansal piyasalara olan egemenliği devam edecek demektir. Bu durum da açıkçası bizleri zor durumda bırakabilir. O sebeple farklı senaryolara eğilmek zorundayız. Libra’nın politik etkisini göz ardı edemeyiz. Zaten biz de Çin olarak bu alanda önlemimizi aldık. Bu alandaki üstünlüğümüzü korumak ve daha ileri taşımak için de sıkı bir çalışma yapmak zorundayız ve tam olarak da öyle yapıyoruz.”

Çin’den Dijital Para Hamlesi Geldi yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.