Daha fazla iPhone için yasalar ihlal edildi!

0

Apple ürünlerinin neredeyse tamamının Çin’de üretildiği günümüzde herkes tarafından bilinen bir detay. Son dönemde üretim hatları Hindistan gibi ülkelere kaydırılmaya başlansa da, halen merkezde Çin ve buna bağlı olarak Foxconn var.

Üretim hattı konusunda Apple’ın en büyük destekçisi olan Foxconn işçi krizleri ile bazı dönemlerde gündeme geliyor. Bloomberg tarafından yayınlanan raporda bu kez Foxconn’un Çin yasalarını ihlal ettiği ortaya çıkarıldı.

Foxconn’un Zhengzhou’daki fabrikasını gözlemlemek için işe giren araştırmacılar, geçen ay fabrikanın iş gücünün yarısını geçici işçilerin oluşturduğunu belirtti.

Foxconn daha fazla iPhone üretimi için yasaları ihlal etti!

Çin iş kanununa göre, geçici işçilerin iş gücünün yüzde 10’undan fazlasını oluşturması yasak. Apple bu iddiaları kısa süre içerisinde kabul ederken, diğer ortaklar ile hem fikir olduğunu  ve sorunu çözmek için çalıştığını söyledi.

Fabrika bazı dönemlerde iPhone üretimini arttırmak için geçici işçileri işe alıyor. CLW, geçen yıl geçici işçi sayısının Foxconn fabrikalarında çalışanların yüzde 55’ine kadar ulaştığını belirtti.

CLW’ye göre, Zhengzhou fabrikası vardiya başına 12.000 iPhone üretmeyi hedefliyor. Şirket montaj konusunda iPhone XS ve XS Max modellerini bir önceki iPhone X’ten daha karışık hale getirdi.

CLW, şirketin bu modelleri inşa etmek için daha fazla montaj işçisine ihtiyacı olduğunu söyledi. 10 Eylül tarihinde yani yarın tanıtımı gerçekleştirilecek olan iPhone 11 serisinde ise durumun nasıl olacağı bilinmezlini koruyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.