Dünyaca Ünlü Analistler: Altın Fiyatları Bu Düzeyleri Görecek!

0

Altın fiyatları, Haziran ayında ciddi düşüş kaydetti ve hala ivme kazanmakta zorlanıyor. Dünyaca ünlü analistler ise önemli altın tahminlerinde bulunuyor. Birlikte sıcak tahminleri inceleyelim…

Suzanne Hutchins: Şu anda altın için çok büyük bir talep yok

FED’den gelen şahin yorumlar, Haziran ayında enflasyondan korunma olarak kullanılan metal talebini düşürdü. Altın fiyatları, Federal Rezerv’in enflasyonist baskıları kontrol etme istekliliğiyle yatırımcıları şaşırtmasından sonra, Haziran ayında dört buçuk yılın en büyük aylık düşüşünü yaşadı. Altın Haziran ayında yüzde 7 düşerek ONS ​​başına 1.761 dolara geriledi. Bu, fiyatı şimdiye kadarki aralığı içinde bıraktı, ancak Kasım 2016’dan bu yana en kötü aylık düşüşü oldu.

NYSE Arca Gold Bugs endeksine göre altın madencilerinin hisseleri de bu ay yüzde 16 düştü. Altın, geçen ay FED yetkililerinin 2023’te faiz oranlarında artış olasılığının arttığına işaret eden açıklamalarının ardından güçlenen dolar ve yükselen tahvil getirileri karşısında zorlandı. Tahvil getirileri yükseldiğinde altın zarar görüyor, çünkü metal yatırımcılara getiri sağlamıyor. Financial Times için önde gelen akademik ekonomistler arasında yapılan yeni bir ankete göre, yüksek enflasyon FED’i 2023’ün sonuna kadar en az iki kez faiz oranlarını artırmaya zorlayabilir. Newton Investment Management fon yöneticisi Suzanne Hutchins, konuya yönelik şunları söyledi:

Şu anda altın için çok büyük bir talep yok. Altın harika bir halterdir: enflasyon gerçekten yüksekse sorun değil ve çok fazla deflasyon alıyorsanız sorun değil, ama biz bu orta bölgedeyiz.

Citi’deki analistler: Altın fiyatları düşecek ve gelecek yıl 1.760 dolardan işlem görecek!

Suzanne Hutchins, fonunun altın ve altın hisse senetlerindeki varlıklarını geçen yıl yüzde 18’den yüzde 6’ya düşürdüğünü söyledi. Altın fiyatları, Covid-19’un küresel ekonomi üzerindeki etkisiyle ilgili endişelerle Ağustos 2020’de ONS başına 2.000 dolardan fazla rekor seviyelere yükseldi. Ancak ABD ve Avrupa’da aşılar kullanıma sunulduğundan, yatırımcılar ekonomik iyileşme konusunda daha iyimser hale geldikçe altın zarar gördü.

Citi’deki analistler, altın fiyatlarının yaz boyunca düşmeye devam etmesini beklediklerini, ancak çökmemesini beklediklerini söyledi. Citi’deki analistler, gelecek yıl fiyatların ONS başına 1.760 dolar olacağını tahmin ediyorlar. Yine de Dünya Altın Konseyi’nden alınan verilere göre, 25 Haziran’da sona eren haftada, altına dayalı borsa yatırım fonlarındaki holdingler, yalnızca yaklaşık 8 tonluk küçük çıkışlar veya altın ETF’lerdeki toplam varlıkların yüzde 0,2’sini gördü.

Ekonomistler: Bu faktörler, altın fiyatları için yükseliş katalizörü olabilir

Ekonomistler, enflasyonun ne kadar belirgin ve uzun süreli olacağı ve merkez bankalarının ne zaman faiz oranlarını artırarak tepki vereceği konusunda ikiye bölünmüş durumda. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, bununla birlikte bazı altın meraklıları, enflasyonun kontrolden çıkabileceğine ve genellikle bir enflasyon koruması olarak kabul edilen değerli metalin fiyatını artırabileceğine inanıyor.

İskoç Yatırım Ortaklığı’nın yöneticisi Alasdair McKinnon, FED ve diğer merkez bankalarının ev fiyatlarından ikinci el arabalara kadar her şeyde artan enflasyon baskılarını kontrol edebileceğinden şüphe duyduğunu söyledi. Alasdair McKinnon konuya yönelik şunları söyledi:

1970’lerin enflasyon dönemine ve 1970’lerin altın’ın diğer her şeye karşı daha iyi performans gösterdiği bir döneme bakıyoruz. Değeri düşük olan tek varlık sınıfı gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.