Dünya’ya Düşen Marslı Gök Taşının ‘Nereli Olduğu’ Keşfedildi

0

İnsanlık, çok yakın bir gelecekte Mars’a ulaşmayı hedeflerken bugün Kızıl Gezegen hakkında önemli bir keşfe imza atıldı. Kuzey Arizona Üniversitesi’den bilim insanları, Dünya’da bulunan Mars kökenli bir gök taşı sayesinde gezegen hakkında bilgiler toplamak üzere önemli bir adım attı. İlk kez bir Mars gök taşının ‘evi’ belirlendi.

Black Beauty (Siyah Güzellik) olarak isimlendirilen ve yaşı 4,48 milyar olarak belirlenen gök taşı, Kızıl Gezegen’den kopup Dünya’ya düşmeden önce Nature Communications’ta yayımlanan araştırmaya göre gezegenin en antik bölgelerinden biri olarak sayılan Terra Cimmeria-Sirenum bölgesinde bulunuyordu. Gök taşının kökeninin bulunması, bilim dünyası için de pek çok şey ifade ediyordu.

Mars ve Dünya’nın geçirdiği evrime ışık tutacak:

Geliştirdikleri algoritma sayesinde gök taşının kökenini başarıyla tespit eden bilim insanları, yapılacak yeni araştırmaların Dünya ve Mars hakkında önemli bilgileri ortaya çıkaracağını paylaştı. Zira Mars’tan ayrıldıktan 10 milyon yıl sonra Dünya’ya düştüğü tahmin edilen gök taşı, böylelikle hem Mars hem de Dünya’nın milyarlarca yıldır geçirdiği değişimi bir nevi kayıt altına almıştı.

Bilim insanlarına göre gök taşı, bugün Dünya’nın yaşama elverişliyken Mars’ın neden kuru ve yaşama elverişsiz bir yere evrildiği hakkında da cevap verebilir. Bununla birlikte araştırma, geliştirilen yöntem ile diğer Mars kraterlerinin de kökeninin bulunmasını sağlayabilir ve Kızıl Gezegen hakkında daha fazla bilgiye ulaşmamıza aracı olabilir. Hatta bilim insanlarına göre bu araştırma, Güneş Sistemimiz hakkındaki ileri araştırmalar için bir başlangıç olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.