Edward Snowden’a Nazaran Kapalılık, Bitcoin’de Bir Sorun

0

Kripto para sektörünün şahı olarak adlandırabileceğimiz Bitcoin’in ortaya ilk çıkış mottosu kişiden kişiye, elektronik ortamda ve anonim bir şekilde para transferiydi. Bu para transferini yapan kişilerin ismi soy isminden ziyade sadece cüzdan adresleri görülecekti. Her ne kadar işlemde vaad edilen gerçeğe dönüşse de, son dönemde artan regülasyonlar ile birlikte, bu işin önüne devletler geçmeyi başardı.

Borsalarda sıkı bir şekilde uygulanan KYC prosedürleri ile Bitcoin cinsinden yapılan para transferleri bir sıkıntı olmaktan çıktı ve giderek daha da halka açık bir hale geldi. Bu konuya değinen Amerika’nın aradığı isimlerden Edward Snowden ise, bu soruna dikkat çekti.

Bundan bir süre önce ABD’ye ilişkin gizli belgeleri yayınlaması sebebiyle başı ciddi derde giren Snowden, o günden bu yana ise yaşamını Rusya’da sürdürüyor. İşte orada katıldığı bir etkinlikte konuşan ve gizlilik noktasında lider kripto para biriminin sınıfta kaldığını söyleyen Snowden, şöyle söyledi:

”Bitcoin’in ana etmen sorunlarından birisi hatta belki de birincisi gizlilik sorunu. Bitcoin, yeteri kadar bir gizliliğe sahip değil. Büyük borsalara bakın, onların derdi kendileri. Kendileri paçayı sıyırdıkları sürece hiçbir sorun yok. Bu da sizin gizlilikten feragat edeceğiniz anlamına geliyor.”

Edward Snowden’a Göre Gizlilik, Bitcoin’de Bir Sorun yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.