Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Düzeylere ve Gelişmelere Dikkat!

0
  • Altın fiyatları üst üste ikinci haftayı negatif bölgede kapattı.
  • XAU/USD paritesi 2 aylık yükselen trend çizgisini test ediyor.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, altın için bir sonraki önemli destek 1.840 dolarda bulunuyor.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Altın fiyatları, alıcıların fiyatı 1.900 doların üzerinde tutamaması nedeniyle haftanın ilk yarısında nispeten dar bir aralıkta işlem gördü. Perşembe günü altı günün en düşük seviyesi olan 1.869 dolara keskin bir düşüşün ardından altın fiyatları toparlanmayı başardı ve günü pozitif bölgede kapattı. Bununla birlikte, Cuma günü yenilenen USD gücü, altın’ı 1.880 doların altına düşmeye ve art arda ikinci hafta kayıpla kapamaya zorladı. 

Hafta boyunca altın fiyatları, düşen ABD Hazine tahvil getirilerinden yararlanamadı. Üst düzey makroekonomik veri yayınlarının yokluğunda, Cuma günkü can alıcı Mayıs istihdam raporuyla 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi, düşüşünü genişletti ve yaklaşık üç ayın en düşük seviyesine dokundu. Salı günü, ABD’den gelen veriler, JOLTS İş Açıklarının Mart ayındaki 8,3 milyondan Nisan ayında 9,3 milyonluk yeni bir serinin zirvesine yükseldiğini ve NFIB İş İyimserlik Endeksi’nin 99,8’den 99,6’ya düştüğünü gösterdi.

İşte geride bıraktığımız haftada altın’ı baskılayan ve doları yükselten gelişmeler

Perşembe günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ölçülen yıllık enflasyonun Nisan’daki %4,2’den Mayıs’ta %5’e yükseldiğini bildirdi. Bu okuma %4.7’lik piyasa beklentisinin üzerinde gelse de dolar rakipleri karşısında güç toplamakta zorlandı. ABD’den gelen diğer veriler, haftalık İlk İşsizlik Başvurularının 385.000’den 376.000’e düştüğünü ortaya koydu.  Bu arada, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ana refinansman operasyonları, marjinal borç verme imkanı ve mevduat faiz oranlarını beklendiği gibi sırasıyla %0,00, %0,25 ve %-0,50 olarak değiştirmediğini duyurdu. 

Ayrıca ECB, Pandemi Acil Satın Alma Programı (PEPP) kapsamında en az Mart 2022’nin sonuna kadar toplam 1.850 milyar Euro’luk net varlık alımları yapmaya devam edeceğini söyledi. Son olarak, Michigan Üniversitesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Tüketici Güven Endeksi’nin Mayıs ayındaki 82,9’dan Haziran’ın ön okumasında 86.4’e mütevazı bir şekilde iyileştiğini söyledi. Bu baskı, piyasanın 84 beklentisinden biraz daha iyi geldi, ancak piyasa katılımcıları tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi. Bununla birlikte, 10 yıllık ABD T-tahvil getirisindeki %2’lik toparlanma, USD’nin haftayı sağlam bir temel üzerinde kapatmasına yardımcı oldu ve XAU/USD’nin haftalık aralığının alt sınırlarına dönmesine neden oldu.

Gelecek hafta altın fiyatları için neler önemli?

Popüler analist Eren Şengezer’e göre Salı günü, Mayıs Perakende Satışları, ABD’den gelecek ve doların piyasa değerini potansiyel olarak etkileyebilecek ilk verisi olacak. Daha da önemlisi, ABD Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak ve güncellenmiş Tahmin Özeti ile birlikte Para Politikası Bildirgesini yayınlayacak. Yatırımcılar, Mart ayında dört politika yapıcının 2022’de politika faizinde bir artış gördüğünü gösteren nokta grafiğine çok dikkat edecekler. İyileşen ekonomik görünüm ve artan fiyat baskıları arasında FED’in tonunda şahin bir değişim Eren Şengezer’e göre, USD’yi destekleyebilir ve haftanın ikinci yarısında XAU/USD üzerinde baskı oluşturabilir. 

Öte yandan Eren Şengezer’e göre, FOMC Başkanı Jerome Powell enflasyon endişelerini küçümser ve azaltmayı düşünmediklerini yinelerse dolar muhtemelen düşük performans gösterecek. Önceki haftalarda, birkaç FOMC politika yapıcısı, ekonomik beklentileri iyileştirerek QE programında olası ayarlamaları tartışmaya başlamaları gerektiğini savundu.  Ayrıca yakın zamanda yürütülen bir Reuters anketi, ekonomistlerin FED’in Ağustos veya Eylül aylarında 2022’nin başlarında bir QE daralması açıklamasını beklediğini gösterdi. 

Altın fiyatları için önümüzdeki hafta hangi seviyeleri izlemelisiniz?

Eren Şengezer’e göre, günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Nisan sonundan bu yana en düşük seviyesine düşerek alıcıların kontrolü elinde tutmakta zorlandığını gösteriyor. Ek olarak Eren Şengezer’e göre, altın fiyatları Cuma günü Mayıs ayının başından itibaren yükselen trend çizgisini üçüncü kez test etti. 

Şu anda Eren Şengezer’e göre, 1.873 dolar civarında bulunan bu çizginin altında bir günlük kapanış, 1.855 dolar (4 Haziranın en düşük seviyesi) ve 1.840 dolar (200 günlük SMA) yönünde ek kayıplar için kapıyı açabilir. Eren Şengezer’e göre Flip tarafında, psikolojik bir seviye olan 1.900 dolarda sert bir direnç oluşmuş gibi görünüyor. Alıcıların fiyatı bu seviyenin üzerine çıkarmayı başarması durumunda Eren Şengezer’e göre, bir sonraki hedef 1.916 dolar (1 Haziran’ın en yüksek seviyesi) olarak görülebilir. 

Altın duygu anketine göre analistler, 1.893 dolarlık hedef belirledi!

Bu haftaki düşüşe rağmen analistler, bir haftalık görünümde ortalama 1.893 dolarlık hedef ile yakın vadede hafif bir yükseliş bekliyor. Uzmanların %50’si altın fiyatları konusunda düşüş eğilimindeyken, %42’si yükseliş eğiliminde olduğundan, bir aylık görünüm karışık bir tablo çizmeye devam ediyor.

Ekonomistler: Altın fiyatları için bu verilere ve tarihlere dikkat edin!

Ekonomistlere göre, Salı günkü perakende satışlar, ÜFE ve endüstriyel üretim, Çarşamba günkü konut başlangıçları ve inşaat izinlerinin yanı sıra Perşembe günkü işsizlik başvuruları ve Philadelphia FED İmalat Endeksi, önümüzdeki hafta odaklanılacak diğer önemli makro verilerdir. ING Uluslararası Baş Ekonomisti James Knightley konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Veriler açısından, perakende satışları ve endüstriyel üretimi yakından takip edeceğiz. İlki, güçlü bir koşunun ardından otomobil satışlarındaki yavaşlama göz önüne alındığında negatif bir sayı yazdırabilir. Otomobil üreticisi tedarik zinciri göz önüne alındığında, araç fiyatları artıyor ve üretim eksik. Sorunlar…

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Tarih de Verdi! Analist, Altın İçin “Kısa, Orta ve Uzun Vadeli” Tahminlerini Paylaştı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.