Facebook Kripto Parasına Türkçe Whitepaper

0

Kripto para sektörünün bir süredir en fazla konuştuğu konular arasında yer alan Facebook (NASDAQ:FB) ve platformun çıkaracağı kripto para olan Libra projesi ile ilgili olarak yerel bazda ilginç gelişmelerin yaşandığı bir güne tanıklık ediyoruz. Önce Twitter’dan bir avukat, Merkez Bankası’nın bu alanda FAcebook ile ortak çalışması gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerinden pek uzun bir süre geçmeden de Facebook’un kripto para projesi olan Libra’nın Türkçe white paper’ı geldi.

Bilindiği gibi, kripto para projeleri kendilerini tanıtmak ve tam olarak neyi başarmak istediklerini anlatmak için bu tarz metinler kaleme alıyor ve yatırımcılara projeleri ile ilgili olarak çok net bir konsept sunmaya çalışıyorlar. Facebook da, bu uğurda Libra ile ilgili olarak işleyişi ve konsepti gösteren detaylı bir metin kaleme almıştı. Ne var ki, bu metnin Türkçe çevirisi yoktu.

Konu hakkında araştırmalar yapan Istanbul Blockchain Women platformu kurucusu Ebru Güven Türk ise, Twitter üzerindne yaptığı açıklamada Libra’nın white paper’ını Türkçe’ye çevirdiğini ve bu kaynağı kripto para sektörünün bilgisine sunduğunu açıkladı.

2020 yılında çıkması beklenen ve arkasında çok dev firmaların olacağı kar amacı gütmeyen bir koalisyon ekibinin yöneteceği ifade edilen proje, sadece kripto para dünyasını değil, aynı zamanda tüm bankacılık ve finans sektörünü de yakından ilgilendiriyor.

Bu alanda böyle bir kaynağın Türkçe’ye çevrilmesi de önemli bir detay olarak dikkat çekiyor. Siz de, Türkçe white paper için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

Facebook Kripto Parasına Türkçe Whitepaper yazısı ilk olarak Coinmoz. sitesinde yayınlandı

Devamını Coinmoz Üzerinden Oku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.