Galaxy Note 10, Samsung’da ibreyi bilakis döndürdü

0

Geride bıraktığımız iki yıl boyunca sürekli rekor düzeyde kar açıklayan Samsung bir önceki çeyrekte yani 2019 yılının ikinci çeyreğinde ciddi bir düşüş ile karşı karşıya kalmıştı. Bu düşüşün ana nedeni bellek piyasasındaki yavaşlama oldu.

Teknoloji devi 2019 yılının üçüncü çeyreği için merakla beklenen finansal raporu açıkladı. Güney Koreli üreticinin faaliyet karı yıllık bazda önemli ölçüde düşmüş olsa da, ikinci çeyrek ile kıyaslandığında 800 milyon dolarlık bir artış elde edildi.

Samsung üçüncü çeyrek gelirinde, Galaxy Note 10 etkisi!

Rakamlarla konuşmak gerekirse: 2019’un ikinci çeyreğinde 47 milyar dolar gelir elde eden Samsung’un faaliyet karı 5.5 milyar dolar olmuştu. Üçüncü çeyrekte 52 milyar dolar gelir elde eden Samsung’un faaliyet karı 6.4 milyar dolar oldu.

Geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladığımızda yüzde 56 gibi bir düşüş söz konusu. 2018’in üçüncü çeyreğinde 55 milyar dolar gelir ve 14.7 milyar dolar faaliyet karı elde edildi. Yani gelir sabit kalırken, faaliyet karı önemli ölçüde düştü.

İkinci çeyrekte yaşanan düşüşün toparlanmasında Galaxy Note 10 serisinin güçlü satışlarının ve OLED ekranların payı oldukça yüksek. iPhone 11 serisinde Samsung tarafından üretilen OLED ekranlara yer veriliyor.

Bu kapsamda Samsung bellek satışlarındaki yavaşlamanın neden olduğu düşüşü, mobil cihazları ve OLED ekranları ile bir süre daha durdurabilecek gibi görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.