Geçersiz haberler nasıl yayılıyor?

0

Çevrim içi sahte haber paylaşımları dün yaşanan İstanbul depremiyle iyice ayyuka çıkmış durumda. Hem ülkemizde hem de dünyada sosyal medyada yayılan birçok sahte haber karşımıza çıkıyor. Son olarak bu sahte haberler hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen ”Troll Factory” adlı bir oyun geliştirildi. Bu kapsamda geliştirilen oyunda, eleştirel düşüncenin ve doğru bilginin yayılması için internet troll’lerinin taktikleri kullanılıyor.

Finlandiya’da bulunan Kamu Yayın Şirketi(Yle), internet troll’lerine savaş açıyor. Sahte haberlerin veya bilgilerin yayılmasına neden olan troll’lerin taktiklerine odaklanan Yle, farkındalığı ve bu konu hakkındaki anlayışı artırmak ve kötü niyetli internet sahtekarlarının tespiti için, oyun yöntemine başvuruyor.

“Troll Factory” dijital medya okuryazarlığına teşvik etmeyi amaçlıyor ve sosyal medya kullanıcılarının, istemeden de olsa, yanlış bilgilerin yayılmasında nasıl bir rol oynadıklarını anlamalarına yardımcı oluyor.

Sahte haber farkındalığı için Troll Factory oyunu

Oyun ile insanların farkındalığının gelişeceğini düşünen Yle, Troll Factory adını verdiği oyunla, nefret ve yalan dolu bir troll olmanızı sağlıyor. Çevrim içi olarak sunulan oyun, saldırgan sosyal medya içeriğinin kullanıldığı yönünde bir uyarı ile başlıyor.

Oyun sahte haberlerin ve komplo teorilerinin nasıl yanlış yönlendirilerek propagandaya dönüşebileceğini ve büyüteceğini vurgulamak için kullanılıyor. Oynamaya devam edersiniz, sosyal medyada gerçek anlamda yayılan İslamofobik sloganları ve benzeri sahte içerikleri göreceksiniz.

Bu sadece bir başlangıç, göçmen karşıtı ve nefret dolu söylemlerle karşılaşacağınız oyunu tamamladıktan sonra, oyunda derecelendirmeler yapıldığını ve bazı kazanımlara kavuştuğunuzu göreceksiniz. Oyunun ilk versiyonu mayıs ayında Finlandiya‘da yayınlandı. Sonrasında İngilizce versiyonu yayınlanan oyunun, yapay zeka algoritmalarıyla geliştirildiğini ve sosyal medyada dolaşan sahte içeriklerden beslendiğini söyleyelim.

Oyunu oynamak istiyorsanız buraya tıklayıp çevrim içi oyunu deneyimleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.