Gelir Yönetimi Lider Yardımcısı’ndan Kripto Para Vergisi Açıklaması

0

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, önemli kripto para açıklamalarında bulundu. İdris Şenyurt, katıldığı “Kripto Varlıklarda Düzenleme Arayışı” etkinliğinde kripto paraların vergilendirilmesiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı. İdris Şenyurt’un yorumlarını birlikte inceleyelim…

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı: Kripto kazançları için kanuni düzenleme gerekli!

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kripto paraların vergilendirilmesiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı. İdris Şenyurt, kripto paralara yatırım yapanların kazançları için kanuni düzenleme gerektiğini vurguladı ve şunları ekledi:

İki türlü gelir elde edebiliyor, birincisi kripto varlıklardan elde ettikleri dönemsel getiriler, ikincisi elden çıkarmadan elde edilen kazançlar. Gelir vergisi kanunumuzda yedi tane kazanç türü sayılmış. Bu yedi kazancın içine girmeyen gelir veya kazançlar bizim gelir vergisi açısından vergiye tabi değil. Kripto paraların durumu da şu anda baktığımız zaman bu yedi kazançtan herhangi birinin içine girmiyor. Dolayısıyla bir kripto paraya yatırım yapan bir kişi, buradan dönemsel gelir elde ediyorsa veya elden çıkarmadan dolayı bir kazanç elde ediyorsa şu anda bizim gelir vergisi kanunumuzda bunun karşılığı tam olarak yer almıyor. Peki bundan sonraki kısımda neler yapılabilir, biraz ona değinmeye çalışayım. Bizim anayasamızın 73. maddesine göre vergiler kanunla konulur, kaldırılır veya değiştirilir. Biz kripto varlıklara yatırım yapanların gelirlerini vergilendirmek istiyorsak burada bir kanuni düzenleme gerekiyor ve bu da meclisin takdirinde olduğu için şöyle yapacağız, böyle yapacağız dememiz bu aşamada doğru olmaz ama ben kendi kişisel görüşlerimi aktarmaya çalışacağım.

İdris Şenyurt, kripto para vergilendirmesinin nasıl olacağını anlattı

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, en çok merak edilen konulardan biri olan, kripto para vergilendirmesinin nasıl olacağı konusuna da değindi. İdris Şenyurt, “kanunların geriye yürümezliği ilkesi” kapsamında, yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden önceki kazançlarla ilgili vergilendirmenin gündem gelmeyeceğini belirtti. İdris Şenyurt konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

 Kripto paraların vergilendirilmesi konusunda ilk değerlendirmelerimizi elde edilen gelir açısından yapıyoruz. Bunu tespit ettikten sonra ikinci bir aşamaya geçmemiz gerekiyor. Vergilendirme rejimi nasıl olacak? Baktığınız zaman yine bizim vergi sistemimizde kazanç ve iratların vergilendirilmesinde üç farklı yöntem karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisinde stopaj, yani kaynakta kesinti suretiyle vergilendirme, ikinci yöntem beyan usulü, üçüncü yöntem ise stopaj ve beyan karma usulü. Bizim kripto varlıkların vergilendirilmesinde de aslında stopaj ve beyan usulü kullanılabilir. Türkiye’de bir platform aracılığıyla elde edilen kazançlar stopaj yöntemiyle vergilendirilebilir. Bunun dışında yurt dışından elde edilen kazançlar veya stopaj yapabilecek bir kişinin aracı olmadığı kazançlar beyana tabi tutulabilir. Burada önemli olan konu şu. Bu kripto varlıkların takibi çok kolay değil. Siz, getirip Türkiye’de stopaj yoluyla vergilendirip yurt dışında beyana tabi tuttuğunuz zaman Türkiye’de bu işin yapılmasının cazibesini artıracak bir vergi rejimi getirmeniz gerekir. Türkiye’deki oranları, menkul kıymet sermaye iratlarında olduğu gibi yüzde 5, 10 gibi düşük bir oranla vergilendirilebilir, yurt dışında bu işlem yapılıyorsa bunlar da beyana tabi tutulabilir ve beyana tabi tuttuğumuzda da bizim gelir vergisi tarifemiz yüzde 40’a kadar artan oranlı bir tarife. Dolayısıyla bu durumda daha yüksek bir vergi yükü olacak.

https://bedevaoyunhesaplari.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla kripto para haberi için“Çin Merkez Bankası Uyardı: Bu Kripto Paralar Riskli!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.