GÜZEL Parti Artagan Projesini Duyurdu: Kripto Para, Blockchain…

0

Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri, tüm dünyada ilgi çeken konulardan biri haline geldi. https://bedevaoyunhesaplari.com olarak bildirdiğimiz üzere ülkemizde de bu teknoloji kullanılarak gerçekleştirilmesi planlanan projeler gündeme gelmeye başladı. Bunların en son örneği ise İYİ Parti’nin projesi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 30 Haziran tarihinde TBMM Grup Toplantısı’nda Artagan projesinin ayrıntılarını anlattı. Öz Türkçede “bolluk ve bereket” anlamında gelen Artagan isimli projede Blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerine de yer verildi.

Artagan projesinde Blockchain, akıllı sözleşmeler ve kripto para izleri

İYİ Parti’nin projesinin anlatıldığı açıklamalarda Artagan için “nakitsiz topluma dayalı, adil ve kayıpsız bir ekosistem” ifadeleri kullanıldı. Açıklamalara göre finansal kurumlar ve Artagan arasında gerçekleştirilecek olan veri paylaşımı dolayısıyla kredi kartı işlemleri, yurtdışı para aktarımları, para transferleri, menkul yatırım hareketleri, döviz alım satım işlemleri, çek senet gibi vadeli alacak/vereceklerin verileri kapalı devre bir blockchain ile kayıt altına alınacak.

“Nakitsiz toplum dönüşümü” olarak adlandırılan Artagan projesinde akıllı sözleşmeler de yer edinmiş gibi görünüyor. Projenin açıklandığı bir YouTube videosunda akıllı sözleşmelerin kullanılacağına yönelik “Artagan, tüm para transferinin bankacılık sistemi üzerinden geçtiği, çek senet gibi vadeli kağıtların akıllı sözleşmelerle ikame edildiği bir ekosistemdir,” ifadeleri kullanılıyor.  Ayrıca, Akşener’e göre, bu projenin hayata geçmesi durumunda kripto para birimleri de dahil olmak üzere pek çok yatırım aracının ticareti dijital bir ortamda gerçekleşecek.

Akşener’e göre ilk aşama nakitsiz bir topluluğa geçiş

Bunların yanı sıra Akşener, dün gerçekleştirdiği konuşmasında, Artagan projesinde finansal açıdan tüm kayıt ve denetimin yapay zekâ aracılığıyla sağlanacağını belirtti. Bu yapının “özerk” bir ağ olduğuna dikkat çekiliyor ve Artagan’ın içinde binlerce yazılım ve vergi uzmanlarının bulunduğu, korunaklı bir kampüste yer alacağı belirtiliyor. Akşener, bu kampüsün altında “Türkiye’deki para trafiğini denetleyen bir sunucu tarlası olacağını” vurguladı.  Akşener’e göre Artagan’ın ilk aşaması, “ülkemizdeki tüm para akışını dijital ortama taşımak ve böylece nakitsiz bir topluluğa geçiş yapmak” olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.