Havaalanında kaybolan iPad, iOS 13 ile bulundu

0

Apple; iOS 13 ve iPadOS 13 ile birlikte, güncellediği ve yeniden isimlendirdiği Find My uygulamasını da tanıttı. Bu güncelleme ile yeni özelliklere kavuşan uygulamanın en dikkat çeken özelliği  ise cihazları çevrimdışı durumdayken bile bulabiliyor olması. iPadOS 13 Beta güncellemesini kuran bir Reddit kullanıcısı, bu iOS 13 özelliği ile kaybolan iPad modelini bir gün içinde buldu.

Yeni iOS 13 özelliği Find My ile kaybolan iPad bulundu

iPadOS 13 beta sürümünü indiren kullanıcı Los Angeles Uluslararası Havaalanı‘nda iPad’ini kaybetti. Ertesi gün iPad’in ‘görüldüğünü’ gösteren iki bildirimle karşılaşan kullanıcı, havaalanına geri döndüğünde belirtilen lokasyonda iPad’ine kavuştu.

Find My uygulamasının en önemli özelliği tüm Apple cihazları Bluetooth işaretçisine dönüştürmesi ve böylece cihazların kaybolduğunda çevrimdışı durumda olsalar bile bulunabilmesi.

Cihazını kaybeden bir kullanıcı, başka bir Apple cihazı ile Bluetooth sinyallerini algılayarak konum bilgisine ulaşabiliyor. Söz konusu işlemin şifreli ve anonim olması ise gizliliğin korunmasını sağlıyor.

Find My uygulaması sayesinde T2 güvenlik yongasına sahip olan Mac modelleri kaybolduğunda veya çalındığında da aktivasyon kilidi aktif hale getirilerek hırsızlar tarafından satılması engelleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.