Hong Kong Vatandaşları Kripto Paralara ‘Sığındı’!

0

Hong Kong yöneticisi nedeniyle bugünlerde büyük sorunlar ile karşı karşıya. Özerk bölgeyi yöneten yönetici suçluların Çin’e iadesi yasası konusunda geri adım atmak zorunda kalsada Hong Konglular bu konuda atılan geri adımın sadece bununla sınırlı kalmaması, yasa tekliflerinin iptal edilmesi gerektiğini talep ediyor. 8 milyon Hong Konglunun 2 milyondan daha fazlası hükümete karşı bu konuda harekete geçerken, yönetici ise kendi vatandaşlarını suçluyor ve kendi vatandaşlarına karşı sert açıklamalar yaparak ülkede halkın tepkisini çekiyor.

Halk ise mevcut yöneticinin bu açıklamalarından dolayı para birimlerinin değer kaybedebileceği endişesi, olası siyasi sorunlar nedeniyle kripto para birimlerine son dönemde çok ciddi bir ilgi gösteriyor. Hong Kong’ta kripto para birimi satışı yapan bazı kripto para borsalarının %10 daha fazla fiyat ile kripto para satışlarına devam ettikleri belirtiliyor.

Yönetici Lam’in istifa etmesini isteyen Hong Konglular ise Çin’in Hong Kong üzerinde kontrolü artırmasını istemediklerini açıklamış ve barışçıl eylemlerin işe yaramadığını görünce ‘halkın gücü’ altında toplanmış ve protestolarda parlamento binasını basarak eski İngiliz sömürgesi Hong Kong bayrağını asmış, camları kırmış ve ciddi zararlar vermiş, Pekin’deki merkezi hükümetin bu konuda Hong Kong üzerinde baskı kurmaya devam etmek ve kontrolü artırmak istemesi durumunda bunun daha kötülerini yapabilecekleri yönünde uyarılar yayınlamıştı. Borsalar ise bunu fırsat bilerek kripto para birimlerine gelen talebi değerlendirirken, artık kripto para birimi fiyatlandırmasını 3 haftadır süren eylemlerin 1. haftasından itibaren daha fazla fiyat ile satmaya başladı.

Hong Kong’da daha eylemlerin bir süre daha sürmesi beklense de merkezi Pekin yönetiminin bu hamlelerden şimdilik vazgeçmiş olması ve Lam’in bu konuda istifa taleplerine yanıt vermemesine rağmen göstericilerin sakin kalması borsalardaki Bitcoin ve altcoin fiyatlarını %10 fazlalığını kısa süre içerisinde normal ulusal piyasa satış fiyatlarına indirebilir.

Haberin devamı: Hong Kong Vatandaşları Kripto Paralara ‘Sığındı’! ilk olarak Bitcoinsistemi.com’da yayınlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.