Huawei Ascend 910 tanıtıldı! Dünyanın en güçlüsü!

0

Son günlerde Mate 30 serisi ve kendi işletim sistemi çalışmaları ile gündemden düşmeyen Huawei yeni işlemcisi Ascend 910‘u tanıttı. Ascend 910 özellikleri öncesinde dünyanın en güçlü yapay zeka işlemcisi olduğunu belirtmeliyiz.

Telefonlara güç veren Kirin serisi işlemcilerin aksine yapay zeka odaklı Ascend 910, Huawei’nin yapay zeka için geliştirmiş olduğu MindSpore isimli framework ile birleştirdiğinde, TensorFlow’a kıyasla iki kat daha fazla performans sunuyor.

Huawei Ascend 910 özellikleri

Planlamaların yapılmasından sonra bir yıllık geliştirme sürecinin sonucunda ortaya çıkan işlemcinin, özellikle güç tüketimi konusunda şirketin beğenisini kazandığı belirtiliyor. Ascend 910’un elektrik tüketimi 310 Watt civarında.

Oysa ki, 350 Watt civarında olacağı düşünülüyordu. Huawei yetkilileri, geçtiğimiz yıl Ekim ayında açıkladıkları yapay zeka stratejilerinin sorunsuz bir şekilde uygulandığını ve istikrarlı bir şekilde ilerleme sağladıklarını belirtiyor.

Ascend 910’un sunduğu işlem gücü 512 teraflop seviyesine ulaşabiliyor.

ABD ambargosu ile mücadele eden Huawei bu yeni işlemcisi ile gücünü bir kez daha gözler önüne sererken, yapay zeka alanında daha geniş bir kitleye ulaşmış olacak. MindSpore’un rakiplerine kıyasla yüzde 20 daha az kod satırına sahip olduğu ve geliştiricilere yüzde 50 daha fazla verim sağladığı belirtiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.