Huawei basın bildirisi ile dikkatleri üzerine çekti

0

Mayıs ayında yaşanan ABD- Çin ve akabinde Huawei sürtüşmesi aylar geçmesine rağmen sıcaklığını korumaya devam ediyor. ABD’nin Huawei yaptırımlarına karşın Çinli teknoloji devi de adımlarını atıyor. Yayınlanan Huawei basın bildirisi, ABD’ye karşı sert iddialar içeriyor.

Yayınlanan basın açıklamasında ABD’ye karşı sert eleştirilerde bulunan şirket, birkaç konuya değindi. ABD önderliğindeki şirketlerin yasaklarına rağmen birçok önemli adım attığını söyleyen şirket, saldırgan ABD tavrını eleştiriyor.

Öncelikle basın açıklamasında 2014 yılında gerçekleştirilen bir görüşmeye değiniliyor. Rui Pedro Oliveira, Huawei ve ABD arasında yaşanan kamera patenti olayına değinen açıklamanın ilerleyen bölümlerinde çok farklı bir noktaya evrildiğine değiniliyor.

Yapılan açıklamaların ilerleyen bölümlerinde Huawei çalışanlarının FBI tarafından tehdit edildiği, vizelerin reddedildiği ve ayrımcılık ile karşılaştıkları vurgulanıyor.

Huawei 19 Eylül’den önce ne yapmak istiyor?

Bildiğiniz üzere teknoloji devi 19 Eylül‘de Mate 30 Pro’yu piyasaya sürecek ancak bundan önce yayınladığı ilginç bildiri ile teknolojiseverleri de şaşırttı.

ABD Adalet Bakanlığı‘nın Huawei hakkında ilave soruşturma başlatacağını duyurmasının ardından gelen basın açıklaması dikkatleri üzerine çekti.

Huawei açıklamasında ABD’nin teknoloji devini itibarsızlaştırmaya çalıştığı söylendi. ABD’nin gerçekleştirdiği onca yasağın yanında siber saldırıların da yer aldığı söyleniyor.

Bir diğer değinilen konu ise ABD ve Çin arasında yaşanan siyasi sürtüşmenin acısının Huawei’den çıkartılıyor olması. Ancak yine de belirttiğimiz gibi bu iddiaların dayandığı bir kanıt basın açıklamasında bulunmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.