Huawei için ABD’den sevindirici haber geldi

0

ABD tarafından Mayıs ayından bu yana Huawei’ye uygulanan ticaret yasağı şirketin oldukça zor bir dönemden geçiriyor. Huawei yasağı nedeniyle Mate 30’da, Google uygulamalarının olmadığı artık herkes tarafından biliniyor.

Huawei’nin ilerleyen dönemde nasıl bir yol izleyeceği bilinmezken, ilk tahminler ilerleme sağlanamazsa Apple’ın yıl sonuna kadar Huawei’nin önüne geçerek tekrar dünyanın ikinci büyük telefon üreticisi olacağı yönünde.

Huawei Google krizi için sevindirici hamle

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimleri konuşmak adına, iki ülkenin üst düzey yetkilileri bir araya geldi. Bu ikili görüşmelerin ardından Huawei ile iş birliği yapan ABD şirketler için kısmen yeşil ışık yandı.

G20 zirvesinde Amerikan Başkanı Donald Trump, Huawei’nin ABD şirketlerinden kısmen de olsa teknoloji satın alabileceğini açıklamıştı. Amerikan şirketleri de belirli ürünlerin yasaktan muaf tutulması için lisans başvurusu yaptı.

New York Times‘ta çıkan habere göre, Trump yönetimi geçtiğimiz hafta bu lisansların onaylanması için olumlu yönde karar aldı. Tabi, “hassas olmayan ürünler” olarak kategorilendirilen bu ürünlerin nelerden oluştuğu bilinmiyor.

130’dan fazla şirketin başvuru yaptığı belirtilirken, ABD’nin hangi şirketlere lisans vereceği şu anda belli değil.

Huawei yasağı kalkarsa her şey hemen yoluna girebilir!

Huawei Google yasağı konusunda henüz ABD yönetiminden bir açıklama gelmedi. Ancak, Trump yönetiminin Çinli teknoloji devine esneklik sağlamaya başlamış olması, Huawei Google krizi çözülür mü? sorusunu akıllara getirdi.

Şu anda sürpriz bir gelişme yaşanmış olsa, Huawei Mate 30’un kısa süre içerisinde Google uygulamalarına kavuşabileceğini bir ek bilgi olarak belirtmek isteriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.