Huawei Mate 30 HarmonyOS güncellemesi alacak mı?

0

Bilindiği üzere Çin menşeili üretici Huawei, bir süredir ABD ambargosu nedeniyle çeşitli lisanslardan mahrum kalmış durumda. Tam da bu süreçte tanıtılan Huawei Mate 30, Google servislerinden mahrum bırakılmıştı. Peki Huawei Mate 30 HarmonyOS güncellemesi alacak mı?

Huawei Mate 30 HarmonyOS güncellemesi bekleyenlere kötü haber!

Şirkete yakın kaynaklar tarafından sızdırılan bilgilere göre Huawei, ABD ile yaşanan krizi çözebileceklerini ve Google servislerini kullanma lisansına yeniden sahip olabileceklerini düşünüyor.

Hatta bu durumun olması durumunda Mate 30’un yazılımsal kilitlerinin açılarak kullanıcıların Google servislerini kendilerinin yüklemesine izin verileceği düşünülüyor.

Huawei tarafında konuyla ilgili çok ciddi bir çözüm arayışı olduğu ortada. Peki akıllara ilk gelen çözüm olan HarmonyOS ne durumda?

Android‘e alternatif olarak geliştirilen HarmonyOS, henüz kullanıcılara sunulabilecek aşamada değil gibi gözüküyor. Dolayısıyla, şu aşamada Huawei’nin hedeflediği asıl nokta, Google ile anlaşmanın sağlanması olabilir.

Ufukta Huawei Mate 30 için HarmonyOS güncellemesi gözükmüyor olsa dahi, Google ile olan krizin çözülme ihtimali çok yüksek gibi gözüküyor. Fakat bu durum Huawei cephesinin HarmonyOS geliştirme sürecini durduracağı anlamına da gelmiyor.

Önümüzdeki seneden itibaren tanıtılacak bazı Huawei modellerinde HarmonyOS işletim sistemini görmemiz mümkün olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.