Huawei nova 9 SE – Öne Çıkan Özellikler

0

Huawei’nin amiral gemisi akıllı telefonlarına yakın özelliklere sahip olan ve ülkemizde de satışa sunulan Huawei nova 9 SE, XD Fusion motoru destekli 108 MP kamerası, geniş ekran alanı ve güçlü donanımı ile dikkat çekiyor.

Tasarım ile başlarsak bence nova 9 SE’yi kendi segmentindeki diğer cihazlardan ayıran unsurlardan biri tasarım çizgileri. P50 serisi ile benzer hatlara sahip olan nova 9 SE bir amiral gemisi izleri taşıyor. Kamera dizilimi, arka yüzeyinin parlak yapısı ve genel malzeme kalitesiyle beğenimizi kazanıyor.

Huawei’nin daha piyasaya sürdüğü nova akıllı telefonlarında olduğu gibi bu telefonların şıklığını ön plana çıkarmayı hedefliyor. Telefonun arka yüzü ana P50 serisinden izler taşıyor olsa da, kendine has parlak tasarım hatları farklı yansıma efektleri sunuyor. Renk açısından gradyan geçişler yine Huawei’nin imzasını bizlere gösteriyor. Tasarım açısından kesinlikle çok iyi akıllı telefon nova 9 SE.

Cihazın ön yüzünde geniş ekran alanı önemli ama daha önemli noktalar da var. Genellikle orta ve orta üst segmentte ekranın geniş olması, telefonun boyutlarını da inanılmaz yükseltir. Ama nova 9 SE için böyle bir durum söz konusu değil çünkü çerçeveler kendi segmentine göre oldukça ince. Bu sayede kasa üzerinde ekran için çok daha fazla alan ayarlanmış ve ekranın boyutu 6.78 inçe kadar dayanmış.

Öne çıkan diğer önemli noktaysa ekran. Telefon oyun oynarken veya video izlerken ekran tepkisinin hızlı olmasını sağlayan 90 Hz yenileme hızına sahip 6,78 inç ekranla donatılmış. Ekranın 270Hz dokunmatik örnekleme hızı, genel deneyimi çok daha akıcı hale getiriyor. Ekran alanının geniş olması da yine nova’nın önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Örnekleme hızının yüksek olması özellikle oyun oynamak isteyen kullanıcılar için iyi bir haber. PUBG gibi refleks isteyen oyunlarda, oyun parmaklarınızın dokunuşlarına çok daha iyi tepkiler veriyor ve bu durum genel gecikme süresinin düşmesine katkı sağlıyor. Ayrıca arayüzde gezinirken de ekran hızının faydasını görüyorsunuz.

Huawei’nin akıllı telefonlarında kullanılan kamera ve kamera yazılımı şirket için son derece önemli. Tasarım olarak beğenilen bir marka olsa da, söz konusu kamera olduğunda orta segment telefonlarında bile işi şansa bırakmıyor.

Akıllı telefonun arka merceği, nova Serisi’nin Star Orbit Ring kamera tasarımını benimsiyor. PS50 serisine çok yakışan bu tasarım, daire odaklı simetrisi sayesinde 9 SE’ye de çok yakışmış. Kavisli cam genelde Huawei’nin amiral gemisi telefonlarında gördüğümüz bir özellikken, artık nova serisinde de bu tarz güzel dokunuşlar görmek sevindirici.

Huawei nova serisinde ilk kez nova 9 SE modelinde 108 MP Yüksek Çözünürlüklü kamera kullanılmış. Yüksek çözünürlük sayesinde telefonda telefoto kamera olmasa bile, fotoğraf yakınlaştırıldığında kameranın daha fazla ayrıntıyı net bir şekilde yakalamasını sağlanıyor. Daha kötü ışık koşulları için nova 9 SE, karanlık ortamlarda fotoğraf çekebilen ve parlaklıklarını artırabilen gelişmiş çoklu çerçeve gürültü azaltma teknolojisine sahip Süper Gece Çekimi moduna sahip.

Telefonun ana kamerasında kullanılan 1/1,52 inçlik sensör, daha fazla ışık alarak yüksek dinamik aralık konusunda çok iyi iş çıkarıyor. Ayrıca ışığı rahatça toplayabildiği için zorlu koşullarda bile gürültünün önüne geçebiliyor.

Telefonun önemli özelliklerinden biri de Sürekli Ön/Arka Kayıt desteği. Bu işlevle farklı perspektiflerden bir video çekebilir ve çekimlerinizi tek bir dosya olarak kaydedebilirsiniz. Benzer şekilde, Dual-View Video ile, tek bir videoda aynı anda iki perspektifi kaydetmek için hem ön hem de arka kameraları kullanabilirsiniz. Dahası, aynı anda hem yakınlaştırılmış hem de ultra geniş açılı çekim yapabiliyorsunuz.

Yazılım tarafındaki destekler de elbette çok önemli. nova 9E Huawei ekosisteminin önemli bir parçası ve Device+ ve Huawei Share özelliklerinden yararlanabiliyorsunuz. Böylece diğer Huawei cihazlarınızla sürekli olarak iletişim halinde kalabiliyorsunuz.

Telefon yüksek kapasiteli bir bataryaya sahip olduğundan, kutudan yüksek hızlı şarj adaptörünün çıkması da önemli. Telefonu sadece 15 dakikada yüzde 60, 36 dakikada ise yüzde 100 şarj olmasını sağlamak 66W Süper Şarj sayesinde mümkün oluyor. Adaptör yalnızca hızlı değil, aynı zamanda güvenli şarj sağladığını kanıtlayan TÜV Rheinland Güvenli Hızlı Şarj Sertifikasına sahip.

HUAWEI nova 9 SE, siyah, kristal ve inci beyazı renk seçenekleri ve 6.999 TL fiyatıyla HUAWEI Online Mağaza üzerinden satışa sunulmuş durumda.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.