Huawei’den Google kararı için birinci açıklama!

0

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan gerilim, son olarak ABD’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesiyle bir adım öteye taşındı. ABD tarafından çıkarılan kararname doğrultusunda, Risk teşkil eden firmalardan ekipman alınması engellendi. Kısa bir süre sonra Google Huawei ile ilgili aldığı kararla dikkat çekti.

Huawei Google ile ilgili açıklama yaptı

Aradan geçen kısa sürenin ardından Google Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. Teknoloji dünyasına damga vuran bu kararla birlikte Huawei, Android kısıtlamasıyla karşı karşıya geldi. Google Huawei kararıyla gündeme gelirken konuya Çinli teknoloji devinden hızla bir açıklama geldi. Şirket yaptığı açıklamada ilk olarak Android’in dünyadaki gelişimine katkıda bulunan önemli bir marka olduklarına değindi.

Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olduğunu belirten Huawei, satılan tüm Huawei ve Honor markalı akıllı telefon ve tabletler için kullanıcılara güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmet sunmaya devam edeceklerini söyledi. Kullanıcıları mağdur duruma düşürmeyeceklerinin altını çizen Huawei, açıklamasında Google ve Android cephesinden gelen açıklamalara da yer verdi.

Google yaptığı açıklamada sonuçları gözden geçirdiklerine değindi. Ayrıca açıklamada “Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect‘teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek” bilgisi de yer aldı.

Android tarafı ise aşağıdaki gibi bir açıklama yaptı.

“ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak Huawei kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm gereksinimlerine uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.