Huawei’den işlemci ismine dünyada bir birinci: Kirin A1

0

Ürettiği işlemciler ile başarılardan başarılara koşan Huawei, bu konudaki yeteneğini bir kez daha göstererek Kirin A1 isimli işlemcinin üretildiğini açıkladı. Kirin 990 ile gayet yeterli performans sunan Huawei, bu sefer teknoloji gündeminin geleceğini değiştirdi.

Huawei Kirin A1 işlemci ile giyilebilir teknolojiye el attı

Amerika Birleşik Devletleri karşısında bağımsızlık imajını korumak isteyen teknoloji firması, 6 Eylül 2019 tarihinde dünya üzerindeki Bluetooth 5.1 ve Bluetooth Low Energy 5.1 teknolojisine sahip olan ilk çipi duyurmuştu. O tarihte sadece bir duyuru olarak hafızalara kazınan proje, bugün itibari ile artık gerçek.

Akıllı telefonların kullandığı işlemcilerden çok daha fazlası olan Kirin A1; hem geleneksel akıllı saatleri, hem sportif akıllı saatleri, hem Bluetooth kulaklıkları hem de diğer tür kulaklıkları destekleyecek. Geçen yıl Huawei Watch GT için ürettiği işlemcinin uzun ömrü sayesinde kendisinden söz ettiren Huawei, buna benzer bir başarıyı hedefliyor.

Daha az gecikme ve daha az enerji tüketimi felsefesiyle yola çıkan Huawei, Watch GT 2‘nin ve FreeBuds 3 kulaklığının Kirin A1’den besleneceğini söyledi. Oldukça küçük bir mimariye sahip olacağı düşünülen yeni işlemcinin karşısında güçlü rakipler bulunuyor.

Kirin A1 özellikleri neler sunuyor?

Kirin A1, şirket tarafından verilen diğer bilgilere göre yüksek verimlilik sağlayan, sabit bağlantı yapısını bünyesinde barındıran ve mükemmel bir şekilde parazit önleme performansı ile donatılan bir işlemci olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca kendisinin Qualcomm’un Snapdragon işlemcisine karşı dişli bir rakip olması da bekleniyor.

Kirin A1’in kullanım alanları şu şekilde olacak: Kablosuz kulaklık, bilgisayar kulaklığı, dik yaka kulaklığı, akıllı hoparlör, akıllı gözlük ve akıllı saat. Önümüzdeki günlerde kendisi hakkında kullanıma dair daha detaylı bilgi alacağız.

Yeni işlemci hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce kendisi diğer devlerin karşısında başarılı olabilecek mi? Bu zorlu savaştan kim galip çıkacak?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.