Hubble, Düş Üzere Bir Görsel Yakaladı!

0

Son zamanlarda her ne kadar uzay meraklılarının ve bilim insanlarının gündeminde James Webb Uzay Teleskobu olsa da onun selefi Hubble Uzay Teleskobu hâlâ son hız görevine devam etmekte ve yakıtı bitene kadar da devam edecek.

NASA’nın bünyesindeki Hubble Uzay Teleskobu, yakın zamanda yeni bir bulutsuyu fotoğrafladı. Hubble’ın yakaladığı HH 505 isimli bu yeni capcanlı bulut, Orion takım yıldızının içerisindeki Herbig-Haro nesnesini çevrelemekte ve renkleriyle insanı gerçekten büyülüyor.

Bu gördüğünüz renk cümbüşü morötesi radyasyon ile dolu

Hubble’ın gelişmiş araştırmalar için tasarlanan kamerası ile yakalanan bu görsel, çıkışların ve gezegen öncesi disklerin özelliklerini inceleyen gökbilimciler tarafından yakalandı. Orion’da yer alan bu bulutsu, parlak genç yıldızlardan gelen yoğun morötesi radyasyonla dolu.

Dışarı akışların oluşturduğu şok dalgaları Hubble tarafından parlak bir şekilde görülebiliyor ancak yıldız malzemesinin daha yavaş hareket eden akımları da bu radyasyona maruz kalıyor. Bu, gökbilimcilerin jetleri ve çıkışları doğrudan gözlemlemelerine ve yapıları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine olanak tanıyor.

Tabii bütün bunların yanı sıra bir de muhteşem görünmesi var. Siz Hubble’ın yakaladığı bu yeni bulutsu görseli hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.